يكشنبه، 22 فروردين 1400 - 13:57

تهران و اصفهان حادترین مناطق ایران از نظر نرخ فرونشست زمین هستند

شماره: 10321
Aa Aa

شفیعی با بیان اینکه میزان عقب‌رفت آب دریای خزر قابل توجه است گفته آب دریای خزر سالیانه به‌طور متوسط ۱۰ سانتی‌متر پایین می‌رود.

رییس سازمان نقشه‌برداری کشور اعلام کرد؛
تهران و اصفهان حادترین مناطق ایران از نظر نرخ فرونشست زمین هستند

مسعود شفیعی، رییس سازمان نقشه‌برداری ایران، زلزله، آتشفشان، سیل و فرونشست زمین را از جمله مخاطرات طبیعی ایران نام برد و گفت:

در دو سال اخیر، مطالعات تعیین نرخ فرونشست به ما سپرده شده و سازمان نقشه‌برداری کشور بر پایه اندازه‌گیری‌ها و داده‌های خود طی ۱۵ سال اخیر ۴۴ محدوده پرخطر در کشور را شناسایی کرده است.

به گزارش اسپادانا خبر و به نقل از ایسنا، وی فرونشست را ایجاد تغییرات ارتفاعی بر روی زمین دانست و یادآور شد:

پس از شناسایی محدوده‌های فرونشست، زمین‌شناسان بر اساس این داده‌ها، میزان خطر و اینکه آیا احتمال ایجاد فروچاله وجود دارد یا خیر را مورد تحلیل قرار می‌دهند.

شفیعی، شناسایی نقاط متاثر از پدیده فرونشست را از چهار روش "ترازیابی دقیق"، "استفاده از ایستگاه‌های دائم ژئودینامیک"، "ثقل‌سنجی"(گراویمتری) و "تداخل‌سنجی داده‌های راداری ماهواره‌ای" عنوان کرد و یادآور شد:

ایستگاه‌های شبکه ژئودینامیک سازمان نقشه‌برداری، هر ۱۰ تا ۳۰ ثانیه یک بار تغییرات پوسته زمین را گزارش و ثبت می‌کند و در صورت در اختیار داشتن امکانات بیشتر باید زمان ارسال داده‌ها یک یا دو ثانیه باشد.

وی افزایش تراکم این شبکه را از الزامات این حوزه دانست و گفت: شناسایی ۴۴ پهنه فرونشست، عمدتاً محصول تکرار کار ترازیابی ما طی ۱۵ سال اخیر بوده است.

شفیعی اظهار کرد: از دو سال گذشته به کمک تداخل‌سنجی داده‌های راداری در این زمینه شروع کردیم و نتایج این داده‌ها نشان داد که نرخ فرونشست در جنوب غربی تهران طی ۱۵ سال اخیر، سالیانه حدود ۳۰ سانتی‌متر است.

رییس سازمان نقشه‌برداری با بیان اینکه تهیه اطلس‌های فرونشست در بازه‌های زمانی مشخص را در دستور کار داریم خاطر نشان کرد: تهیه این اطلس‌ها برای تهران، سالانه بوده و برای استانی مانند خراسان رضوی که جزو استان‌های پرخطر است، دو اطلس فرونشست در بازه‌های دو ساله و پنج ساله تهیه کردیم.

وی با بیان اینکه درباره کاهش سطح آب دریای خزر نکته قابل توجهی وجود دارد گفت:

آب دریای خزر سالیانه به‌طور متوسط ۱۰ سانتی‌متر پایین می‌رود.

برچسب ها: 
نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان