چهارشنبه، 7 آبان 1399 - 2:52

حسن خمینی: وظیفه اصلی حکومت اسلامی رفع فقر و محدودیت است

شماره: 10130
Aa Aa

او با تاکید بر اینکه در اسلام فقر محترم نیست اما فقیر محترم است گفته اخلاق در مرنج و مرنجان خلاصه می‌شود؛ موضع امام راحل موضوع جنگ فقر و غنا بود.

در مراسم رزمایش برکت امام خمینی(ره)؛
حسن خمینی: وظیفه اصلی حکومت اسلامی رفع فقر و محدودیت است

سید حسن خمینی در مراسم رزمایش برکت امام خمینی(ره) با بیان اینکه امسال شرایط ویژه‌ای بر تمام جهان حاکم است و این شرایط باعث شد که مراسم سالگرد ارتحال امام (ره) از شکل رسمی خارج شود گفت: حضور پرشور و عاشقانه‌ای که هر سال در مراسم رحلت حضرت امام داشتیم را باید به سال‌های بعد موکول کنیم.

وی ادامه داد: البته گزینه‌های دیگری هم برای برگزاری مراسم مطرح بود که نهایتا با رهبری در این باره مشورت کردیم.

به گزارش اسپادانا خبر و به نقل از ایلنا، حسن خمینی با تاکید بر اینکه در اسلام فقر محترم نیست اما فقیر محترم است گفت: معدود مواردی است که مضطر و مبدا هیچ احترامی ندارد اما آنچه که معتصف به این صفت است، محترم شمرده می‌شود.

وی افزود: در مذمت فقر بسیار گفته شده که مهمترین آن این است که فقر می‌تواند به کفر بیانجامد. از این رو بسیار به زدودن فقر از چهره خانواده‌ها و جامعه توصیه شده است.

حسن خمینی با بیان اینکه وظیفه اصلی حکومت اسلامی رفع فقر و محدودیت است تاکید کرد: ‌

اگر به حاکمیت نمره داده شود، یکی از عوامل اثرگذار در تعیین نمره این است که آن حاکمیت چه مقدار در رفع فقر عمل خوب کرده است.

وی اظهار داشت: البته امروز تعریف فقر متفاوت شده است که اهل فن این موضوع را بهتر بلدند اما هر چه‌قدر که فقر ستودنی نیست و مذموم است، فقیر محترم است.

وی با بیان اینکه باید یک انسان در زندگی خود درد هم‌نوعان را داشته باشد ادامه داد: در تعبیر دینی ما هم هر چقدر که افراد به دیگران اهمیت بدهند به همان اندازه روح بزرگ و شخصیت انسان‌وار دارند.

وی با تاکید بر اینکه اخلاق در مرنج و مرنجان خلاصه می‌شود گفت: اما آنچه که مهم‌تر است این است که نباید نسبت به رنج دیگران بی‌تفاوت باشیم. موضع امام راحل در سال‌های پایانی عمرش بحث جنگ فقیر و غنی نبود بلکه موضوع جنگ فقر و غنا بود و جامعه باید به سمت رفع هرگونه محدودیت گام بردارد.

او با بیان اینکه از تلاش دوستان در ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) برای اینکه درد کوچکی از بخش کوچکی از جامعه را می‌زدایند تشکر می‌کنم گفت: این اقدامات بسیار ارزشمند و پسندیده هستند اما آنچه که مهم‌تر است این است که بتوانیم از ظرفیت‌های کشور و توان داخل نهایت استفاده را داشته باشیم؛ چراکه می‌دانیم دشمنان قسم خورده‌ای داشتیم و خواهیم داشت اما با همه این‌ها با توان داخل این رزمایش‌ها در حال انجام است.

وی همچنین با تقدیر و تشکر از پزشکان و پرستاران و کادر درمانی در این شرایط کشور گفت: پزشکان و پرستاران و کادر درمان، کشورمان را روسفید کردند و شاهد توانایی‌های بسیار خوبی از دولت و مجموعه عوامل در کنترل شرایط کرونا بودیم.

نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان