شنبه، 10 خرداد 1399 - 3:58

در حمله به تاسیسات نفتی عربستان از سلاح ایرانی استفاده شده است

شماره: 8514
Aa Aa

عربستان با دعوت از کارشناسان سازمان ملل برای آگاهی از حقایق تاکید کرده که قادر به دفاع از اراضی، مردم خود و پاسخ قدرتمندانه به این تجاوزات است.

در بیانیه وزارت امور خارجه عربستان ادعا شد؛
در حمله به تاسیسات نفتی عربستان از سلاح ایرانی استفاده شده است

وزارت امور خارجه عربستان در بیانیه‌ای با اشاره به حملات اخیر یمن به تاسیسات نفتی این کشور ادعا کرد:

تحقیقات اولیه نشان می‌دهد که در این حملات از سلاح ایرانی استفاده شده است و تحقیقات در باره منشاء این حملات ادامه دارد.

به گزارش اسپادانا خبر و به نقل از برنا، خبرگزاری رسمی سعودی (واس) گزارش داد که عربستان این تجاوز بزرگ را که تهدید کننده صلح و امنیت بین‌المللی است، محکوم و تاکید می‌کند که این حمله در درجه نخست علیه صادرات جهانی انرژی است. این اقدام همچنین در ادامه اقدامات تجاوزکارانه‌ای است که تاسیسات صدور نفت شرکت آرامکو سعودی را با استفاده از سلاح‌های ایرانی هدف گرفته است.

در این بیانیه آمده است که عربستان از تمامی طرف‌های منطقه‌ای و بین‌المللی که این حمله را محکوم کرده ‌اند، قدردانی می‌کند و از جامعه جهانی می‌خواهد مسوولیت‌های خود را در ارتباط با محکومیت عامل این حمله انجام دهند و آشکارا با این گونه حملات که اقتصاد جهانی را خدشه دار ساخته است، مقابله کند.

عربستان با دعوت از کارشناسان بین‌المللی و سازمان ملل برای آگاهی از حقایق و مشارکت در امر تحقیقات، اقدامات مناسبی را اتخاذ خواهد کرد که امنیت و ثبات آن را تضمین کند. عربستان همچنین تاکید می‌کند که قادر به دفاع از اراضی و مردم خود و نیز پاسخ قدرتمندانه به این تجاوزات است.

جنبش انصار الله یمن، روز شنبه در واکنش به تداوم حملات جنگنده های سعودی به یمن و محاصره چندین ساله این کشور در عملیاتی تحت عنوان "توان بازدارندگی دوم" تاسیسات نفتی و پالایشگاه های بقیق و خریص واقع در شرق عربستان را هدف حملات پهپادی خود قرار داد.

میدان نفتی بقیق در شرق عربستان سعودی واقع شده که توان تولید روزانه هفت میلیون بشکه نفت را دارد و متعلق به شرکت نفتی سعودی آرامکو عربستان است.۷۰ درصد تولیدات این شرکت نفتی در پالایشگاه‌های بقیق تولید می شود. با این حمله ۵۰ درصد از تولید و صادرات نفت عربستاه به طور موقت مختل شده است.

نیروهای انصار الله همچنین عربستان و نیز امارات را به حملات بیشتر در صورت عدم توقف جنگ تهدید کرده اند.

در پی هدف قرار گرفتن تاسیسات نفتی آرامکو، قیمت نفت در بازار جهانی افزایش یافت و دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا دستور داد در صورت لزوم و کمبود نفت در بازارهای جهانی از ذخیره سازی های راهبردی نفت کشورش استفاده شود.

نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان