پنجشنبه، 1 اسفند 1398 - 10:57

در ناآرامی های عراق ۶۳ تن کشته و ۲۵۹۲ نفر زخمی شده‌اند

شماره: 8698
Aa Aa

در هفت استان عراق مقررات منع رفت و آمد اعلام شده. در دور قبلی اعتراض‌ها بیش از ۱۵۰ نفر کشته و شش‌هزار نفر زخمی شدند.

با اعلام کمیسیون عالی مستقل حقوق بشر عراق؛
در ناآرامی های عراق ۶۳ تن کشته و ۲۵۹۲ نفر زخمی شده‌اند

به گزارش اسپادانا خبر و به نقل از السومریه‌نیوز، کمیسیون عالی مستقل حقوق بشر عراق در بیانیه‌ای اعلام کرد که در جریان تظاهرات‌ اخیر ۶۳ تن کشته و ۲۵۹۲ نفر نیز زخمی شده‌اند.

بر اساس این گزارش، ۱۰ نفر در بغداد، ۱۴ نفر در میسان، ۱۵ نفر در ذی‌قار، ۷ نفر در بصره، ۱ نفر در المثنی، ۱۲ نفر در الدیوانیه و ۴ نفر در بابل جان‌شان را از دست داده‌اند.

وزارت کشور عراق بدون ارائه جزئیات و آمار گفته است شماری از نیروهای دولتی نیز در مقابله با خشونت‌ها کشته شده‌اند.

در جریان تظاهرات‌های اخیر به ده‌ها ساختمان دولتی و مقر احزاب در استان‌های الدیوانیه، میسان، واسط، ذی قار، بصره، المثنی، بابل و کربلای معلی خسارت وارد شده است.

منابع دولتی اعلام کردند در جریان به آتش کشیدن یک ساختمان در شهر دیوانیه در جنوب عراق، ۱۲ نفر در آتش‌سوزی جان باختند. در هفت استان جنوبی عراق مقررات منع رفت و آمد اعلام شد.

دور قبلی اعتراض‌های در عراق بیش از ۱۵۰ کشته و حدود شش‌هزار زخمی برجای گذاشته بود. ناآرامی‌های اخیر در عراق در اعتراض به فساد گسترده مسئولان دولتی، بیکاری بالا و فقدان خدمات عمومی در این کشور است.

«عادل عبدالمهدی» نخست‌وزیر عراق که حدود یک سال است قدرت را به دست گرفته تأکید کرد که از مقام خود استعفا نمی‌کند.

در همین حال، ائتلاف «سائرون» به رهبری «مقتدی صدر» اعلام کرد که به صف مخالفان دولت عراق می‌پیوندد.

سخنگوی ائتلاف سائرون تأکید کرده است این ائتلاف تا زمانی‌که خواسته معترضان و تظاهرات‌کنندگان برآورده نشود در داخل پارلمان این کشور اعتصاب خواهد کرد.

پیشتر مقتدی صدر در واکنش به ناآرامی‌های اخیر عراق، استعفای دولت را خواستار شده و درباره حرکت کشور در مسیر «جنگ داخلی» هشدار داده بود.

نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان