رئیس جمهور فرانسه از ایران خواست صبور و مسئول باشد | اسپادانا خبر
 
 
يكشنبه، 30 ارديبهشت 1403 - 0:23

رئیس جمهور فرانسه از ایران خواست صبور و مسئول باشد

شماره: 7889
Aa Aa

مکرون گفته: ما و شرکایمان هر کاری که بتوانیم انجام می‌دهیم تا ایران را منصرف کرده و راهی احتمالی برای گفت وگو پیدا کنیم.

در واکنش به تصمیم‌های برجامی ایران؛
رئیس جمهور فرانسه از ایران خواست صبور و مسئول باشد

به گزارش اسپادانا خبر و به نقل از ایرنا، مکرون در واکنش به تصمیم‌های برجامی ایران گفت:

همانطوری که آژانس بین المللی انرژی اتمی تاکید کرده ایران به تعهدات خود پایبند بوده است. ما قویاً ایران را تشویق می‌کنیم که صبور و مسئول باشد.
رئیس جمهوری فرانسه در کنفرانسی خبری با حضور همتای اوکراینی خود اظهار داشت که تا هشتم ماه ژوئیه (۱۷ تیر ماه) زمینه گفت وگوهای بیشتر برای حفظ برجام فراهم است.
وی افزود: ما و شرکایمان هر کاری که بتوانیم انجام می‌دهیم تا ایران را منصرف کرده و راهی احتمالی برای گفت وگو پیدا کنیم.
«بهروز کمالوندی» سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران در محل مجتمع آب سنگین اراک در جمع خبرنگاران گفت: تولید اورانیوم تا تا ششم تیرماه از مرز ۳۰۰ کیلوگرم عبور خواهد کرد.
سخنگوی سازمان انرژی اتمی بیان کرد: به‌محض اعلام، سرعت غنی‌سازی را سریع‌تر خواهیم کرد.
کمالوندی گفت: اروپایی‌ها اظهار عجز کردند که توانایی انجام تعهدات را ندارند و جمهوری اسلامی بیشتر از این صبر نخواهد کرد.
سخنگوی سازمان انرژی اتمی ادامه داد: پس از انجام دو اقدام انجام‌شده بر اساس گام اول بیانیه شورای عالی امنیت ملی، انجام اقدامات گام دوم (عبور از میزان غنی‌سازی ۳.۷ درصد) بیش از یک یا دو روز زمان نخواهد برد.
شورای عالی امنیت ملی ایران حدود یک ماه پیش در سالروز خروج آمریکا از توافق هسته‌ای در بیانیه‌ای خطاب به کشورهای عضو برجام از کاهش تعهدات ایران در این توافق خبر داد و اعلام کرد: جمهوری اسلامی ایران در راستای صیانت از امنیت و منافع مردم ایران و در اعمال حقوق خود مندرج در بندهای ۲۶ و ۳۶ برجام، از امروز ۱۸ اردیبهشت ۹۸ برخی اقدامات خود در توافق برجام را متوقف می‌کند.​

نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان