يكشنبه، 8 خرداد 1401 - 14:08

رزمایش مشترک نیروهای دریایی ایران، روسیه و چین آغاز شد

شماره: 16453
Aa Aa

شعار این رزمایش "با هم برای صلح و امنیت" بوده و پیام برگزاری آن رسیدن هر سه کشور به سطح معنادار و قابل توجهی از روابط نظامی است.

آزادسازی کشتی ربوده شده و اطفای حریق تمرین شد؛
رزمایش مشترک نیروهای دریایی ایران، روسیه و چین آغاز شد
رزمایش مرکب کمربند امنیت دریایی ۲۰۲۲ با حضور یگان‌های سطحی و پروازی نیروهای دریایی ارتش و سپاه جمهوری اسلامی ایران و نیروهای دریایی چین و روسیه در منطقه شمال اقیانوس هند آغاز شد.
به گزارش اسپادانا خبر و به نقل از مهر، مصطفی تاج‌الدینی، سخنگوی رزمایش مرکب کمربند امنیت دریایی ۲۰۲۲ با اعلام این خبر اظهار داشت:
برابر برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته انواع تمرینات تاکتیکی از جمله نجات شناور دچار حریق، آزادسازی شناور ربوده شده و تیراندازی علیه اهداف مشخص دریایی در شب و روز از جمله تمرینات تاکتیکی و عملیاتی پیش‌بینی شده جهت اجرا توسط یگان‌های سه کشور ایران، چین و روسیه در این رزمایش است.
وی منطقه شمال اقیانوس هند را به دلیل وجود آبراه‌ها و تنگه‌های مهم باب‌المندب، مالاکا و هرمز بسیار حائز اهمیت برشمرد و گفت:
از این سه تنگه بعنوان مثلث طلایی در منطقه یاد می‌شود و همچنین دریای عمان و شمال اقیانوس هند نیز از جمله مناطق حیاتی تجارت جهانی است لذا تلاش جمهوری اسلامی ایران و کشورهای چین و روسیه، تلاشی جمعی برای رسیدن به امنیت دریانوردی پایدار در این منطقه و آبراه‌های حیاتی آن است تا منافع سه کشور حفظ شود.
او با اشاره به برگزاری این رزمایش برای سومین سال متوالی افزود:
پیام برگزاری این رزمایش رسیدن هر سه کشور به سطح معنادار و قابل توجهی از روابط نظامی است و همچنین نشان می‌دهد که امروز جمهوری اسلامی ایران به سطحی از قدرت در عرصه دریا رسیده است که می‌تواند محوریت و فرماندهی رزمایش‌ها در کنار قدرت‌های بزرگ دریایی را عهده‌دار شود. شعار این رزمایش "با هم برای صلح و امنیت" بوده و مصداق بارزی است از اینکه جمهوری اسلامی ایران در منطقه و جهان با ایجاد اتحادهای راهبردی متکی بر منافع و احترام متقابل، هیچگاه منزوی نبوده و نخواهد ماند.
  •  

ایران، چین و روسیه آزادسازی کشتی ربوده شده و اطفای حریق را تمرین کردند.

پس از ارسال پیام اضطراری کشتی‌های مورد ربایش قرار گرفته ابتدا منطقه عملیات توسط بالگردهای نیروی دریایی ارتش مورد شناسایی و جستجو قرار گرفت و سپس ناوشکن جماران که سرفرماندهی رزمایش را بر عهده داشت، شناورهای رزمی مستقر در منطقه را برای اجرای عملیات آزادسازی اعزام کرد. نیروهای عملیات ویژه ارتش و سپاه با مشارکت نیروهای عملیات ویژه چین و روسیه پس از عملیات اطفای حریق کشتی با فرود آمدن از هوا و سطح بر روی عرشه شناور ربوده شده، دزدان دریایی را دستگیر و عملیات آزادسازی کشتی را اجرا کردند.

مصطفی تاج‌الدینی، سخنگوی رزمایش مرکب کمربند امنیت دریایی ۲۰۲۲ گفت:

اجازه هیچ گونه تهدیدی را در حوزه دریایی نخواهیم داد.

رزمایش مرکب کمربند امنیتی ایران، چین و روسیه در راستای همکاری‌های بسیار جدی امنیتی و نظامی برای مقابله با تهدیدات موجود و بیانگر توسعه عمق راهبردی نیروی دریایی جمهوری اسلامی ایران است.

نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان