شنبه، 3 آبان 1399 - 7:10

روزنامه کیهان ابراهیم گلستان را جاسوس انگلستان خواند

شماره: 10720
Aa Aa

چندين متخصص، فيلمبردار، صدابردار و تنظيم‌كننده انگليسی به گلستان كمك می كردند و او با همين دستگاه‌ها سنگ بنای استوديوی خودش را گذاشت.

گلستان از فعالان تبلیغاتی کودتای 28 مرداد 1332 بود؛
روزنامه کیهان ابراهیم گلستان را جاسوس انگلستان خواند

ابراهیم گلستان از فعالان رسانه‌ای و تبلیغاتی کودتای 28 مرداد 1332، باز هم درباره ادبیات، هنر و روشنفکری اظهارنظرهای خاصی کرده و تلاش نموده تا خودش را انسان شریف و درستکاری نشان دهد. او در بخشی از مصاحبه اخیرش که با عنوان «مانیفست گلستان» در روزنامه شرق منتشر شده گفته است:

«من همیشه به خودم انتقاد دارم. اگر هم از ایران بیرون آمدم به این خاطر است که همه کارهای ممکن را کردم. هر کاری که فکر کنید. من اصلا رفتم آبادان تا قصه وضعِ خراب آبادان را بنویسم و آنجا کارم را هم کردم و مشغول بودم تا اینکه مرخصی آمدم تهران و آن داستانِ ملی ‌شدنِ نفت و اینها پیش آمد. من را از شرکت نفت بیرون کردند برای خاطر اینکه مخالفِ سیستم آنها رفتار می‌کردم اما کنسرسیوم اصرار کرد برایشان فیلمی ‌بسازم که گفتند ما او را از شرکت نفت بیرون کردیم و آنها گفتند این را می‌خواهیم.»

به گزارش اسپادانا خبر، روزنامه کیهان نوشته است:

این در حالی است که گلستان قبلاً در مصاحبه‌ای که دی‌ماه سال 1386 در هفته‌نامه «شهروند امروز»، منتشر شد گفته بود:

«...زمانی که چاپخانه مخفی... را در داوودیه کشف کردند... فکر کنم سال 1334 بود... من آنجا رفتم، فوق‌العاده بود. وارد یک اتاق می‌شدی که خلا (توالت) بود. سنگ خلا (توالت) را درمی‌آوردی، پله بود، پله‌ها را پایین می‌رفتی و می‌دیدی آنجا چاپخانه است. آدم‌های جالبی هم بودند. مثلا من به تیمسار بختیار گفتم خبر می‌دادید وقتی به اینجا حمله می‌کنید من بیایم عکس و فیلم بگیرم. گفت: حالا نشد دیگر. گفتم: خب حالا بیایید با یک دسته، مثل دیشب برویم در آن محل دوباره انگار همان هجوم دیشب است تا من فیلم بردارم تا من برای خبر از شما عکس و فیلم بگیرم...»

همچنین فرخ غفاری در گفت‌و‌گویی که در کتابی منتشر شد درباره گلستان گفته بود:

«...گلستان از طرفي توانست با شركت كنسرسيوم نفت قراردادي ببندد. در صورتي كه ما با شركت ملي نفت كار مي‌كرديم. عواملي كه بعد از دكتر مصدق آن قراردادها را امضا كرده بودند، دستگاه‌هاي بسيار مجهزي را براي گلستان آوردند. چندين متخصص بزرگ، فيلمبردار، صدابردار و تنظيم‌كننده معتبر انگليسي به گلستان كمك مي‌كردند و نوع كارشان بسيار محكم‌تر از ما بود. گلستان با همين دستگاه‌ها بود که بعدا سنگ بناي استوديوي خودش را گذارد كه واقعاً استودیوی مجهزی بود. البته در این استودیو بيشتر به فكر تبليغ شركت كنسرسيوم نفتی بودند تا نشان دادن فيلم برای داخل کشور...»

علاوه‌بر این، بر اساس اسناد ساواک، «ابراهیم گلستان» به جاسوسی برای انگلیس متهم شده بود که این سند به همراه اطلاعات و اسناد دیگری درباره وی در کتاب «حکایت سینماتوگراف» از محصولات انتشارات کیهان منتشر شده است.

نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان