جمعه، 8 مهر 1401 - 19:47

روی مسائل باقی مانده پادمانی بسیار جدی هستیم

شماره: 19265
Aa Aa

به هیچ وجه حاضر نیستیم برخی از اتهامات بی اساس آژانس باقی مانده باشد و هر زمان بخواهند ادعاهای برخاسته با هماهنگی رژیم صهیونسیتی تکرار کنند.

امیر عبداللهیان می گوید طرف آمریکایی باید جدی باشد؛
روی مسائل باقی مانده پادمانی بسیار جدی هستیم

حسین امیر عبداللهیان، وزیر امور جارجه جمهوری اسلامی ایران در نشست ایرانیان مقیم تانزانیا گفت:

روز گذشته پاسخ طرف آمریکایی به پیشنهادات مکتوب خودمان را از طریق هماهنگ کننده اتحادیه اروپا دریافت و در حال بررسی این موضوع هستیم.

به گزارش اسپادانا خبر و به نقل از ایرنا، او ادامه داد:

در برخی از موضوعات باید تاکید بیشتر می شد. ما روی مسائل باقی مانده پادمانی بسیار جدی هستیم و به هیچ وجه حاضر نیستیم برخی از اتهامات بی اساس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی باقی مانده باشد و هر زمان بخواهند ادعاهای برخاسته با هماهنگی رژیم صهیونسیتی تکرار کنند. طرف آمریکایی باید جدی باشد تا بتوانیم به مرحله نهایی مذاکرات نزدیک بشویم. چنانچه بررسی های ما طبق بررسی کارشناسی به نتیجه برسد گام بعدی جمع شدن وزرای خارجه برای گفت و گو ها و تبادلات است.

امیر عبداللهیان گفت:

امیدواریم بتوانیم به مرحله نهایی برسیم و اما مادامی که حقوق ملت ایران تامین نشود هیچ شتابی نخواهیم کرد و امیدوارم با تلاش های که در ماه های گذشته شده است بتوانیم در مباحث علم و فناوری در سایر موضوعات در نوک قله قرار بگیریم. دولت مصمم است برنامه توسعه پایدار اقتصادی را با نگاه بی اثر کردن تحریم ها ادامه دهد و دو مسیر را به طور همزمان دنبال می کند تلاش برای بی اثر کردن تحریم ها و تلاش برای توسعه اقتصادی بدون نگاه به برجام است چراکه به فرض اینکه توافق ما در چند روز آینده به نتیجه برسد و باز تحریم های ثانویه برداشته می شود اما تحریم های اولیه طبق برجام باقی خواهد ماند.

وی گفت: یک موضوع مهم دولت وضعیت ایرانیان مقیم خارج از کشور است. ما برای حل مشکلات ایرانیان خارج از کشور و تردد آن ها به ایران دنبال راه حل هستیم. متأسفانه تردد ایرانیان با خارج از کشور با موضوع ایران هراسی با مشکل روبرو است. در وزارت خارجه کمیته ای را تشکیل دادیم که شما می توانید بدون مشکل به ایران سفر کنید.

  •  

همزمان جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا عنوان کرده که پاسخ آمریکا به خواسته‌های ایران در رابطه با توافق بر سر احیای برجام بسیار معقول است.

  •  

حسین امیرعبداللهیان و آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد در یک تماس تلفنی در خصوص کنفرانس معاهده منع گسترش سلاح های هسته ای و همچنین روند مذاکره رفع تحریم ها  گفتگو و تبادل نظر کردند.

وزیر امور خارجه ایران در این گفتگوی تلفنی در پاسخ به تاکید گوترش مبنی بر ضرورت اجماع در نشست ان پی تی اظهار داشت:

"رییس کنفرانس اخیر ان پی تی متأسفانه با نادیده گرفتن مصوبات کنفرانس های ۱۹۹۵، ۲۰۰۰ و ۲۰۱۰ به‌خصوص در مورد خاورمیانه که همیشه از رژیم اسرائیل می خواست به ان پی تی بپیوندد و تاسیسات هسته ای اش را تحت پادمان آژانس قرار دهد تمام دستاوردهای کنفرانس‌های قبلی را کنار گذاشته که به هیچ وجه برای ما قابل قبول نیست".

امیرعبداللهیان ادامه داد:

آمریکا روز گذشته به پیشنهادهای جمهوری اسلامی ایران پاسخ داد و اکنون همکارانم در حال بررسی آن هستند. به همه طرف‌ها تاکید کرده ایم حل و فصل موضوعات ساختگی و سیاسی پادمانی یک ضرورت اساسی است. ما اراده جدی و واقعی برای رسیدن به توافق قوی و پایدار را داریم و این اراده را در عمل نشان داده‌ایم.

امیرعبداللهیان همچنین از تلاش های سازنده دبیرکل سازمان ملل متحد برای کمک به صلح و امنیت جهانی تشکر کرد.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد نیز در این گفتگوی تلفنی، ضمن تاکید بر لزوم اجماع در معاهده منع گسترش سلاح های هسته ای تاکید کرد دغدغه های جمهوری اسلامی ایران را مورد بررسی و توجه قرار خواهد داد.

آنتونیو گوترش با مثبت خواندن روند توافق و با قدردانی از تلاش و مواضع سازنده جمهوری اسلامی ایران ابراز امیدواری کرد که مذاکرات وین با حصول نتیجه رضایتبخش به پایان برسد.

  •  

حسین امیر عبداللهیان در دیدار با حسین موینی رئیس جمهور زنگبار نیز با بیان اینکه برای رفع تحریم های ایران در دولت جدید تلاش‌های زیادی کردیم و در حال طی کردن مراحل پایانی کار هستیم گفت:

اگر آمریکایی‌ها واقع‌‍بینانه برخورد کنند فکر می‌کنم حل شدنی است.

  •  

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گفت‌وگو با فرانسه 24 عنوان کرد که مذاکرات در حال پیشرفت است.

وی اظهار کرد که توافق میان طرفین "چندان دور نیست".

مدیرکل آژانس اتمی بر "نقش حیاتی" اتحادیه اروپا در مذاکرات احیای برجام تاکید کرد و گفت که ایران منتظر "احیای توافق" است تا از بن‌بست خارج شود.

مدیر کل آژانس در پاسخ به سؤال مجری برنامه که گفت اسرائیل تاکنون یکی از موانع برای شکل‌گیری توافق هسته‌ای بوده هم گفت:

«این مسئله‌ای بین ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است. دیگران ممکن است نظرات و منافعی در منطقه داشته باشند اما من باید روی کارم در ایران تمرکز کنم. من از آنچه اسرائیل و سایر کشورها می‌گویند نظراتی که دارند مطلع هستم و به آن احترام می‌گذارم اما به عنوان یک نهاد بین‌المللی مستقل، من روی مأموریت خودم متمرکز هستم. من با ایران صحبت می‌کنم، با آنها همکاری می‌کنم و امیدوارم که آنها به زودی با ما همکاری خواهند کرد.

 

 

 
نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان