پنجشنبه، 1 مهر 1400 - 8:40

سیدمحمد خاتمی خواستار تشکیل «ائتلاف برای صلح» شد

شماره: 8136
Aa Aa

وی در گاردین از همه‌ی آنان که در آمریکا، کشورهای منطقه و سراسر جهان حسن نیت دارند خواسته رشته‌ی امور را در دست بگیرند و مانع فاجعه‌ شوند.

با سطح بالای تنش کنونی ممکن است فاجعه رخ دهد؛
سیدمحمد خاتمی خواستار تشکیل «ائتلاف برای صلح» شد

به گزارش اسپادانا خبر و به نقل از انصاف نیوز، سیدمحمد خاتمی در گاردین نوشته است:

خروج شایسته‌ی سرزنشِ دولت ترامپ از برجام در ماه مه ۲۰۱۸ و جنگ اقتصادی شدیدش علیه نظام و مردم ایران وضعیت منطقه را به نقطه‌ی جوش نزدیک کرده است.

خروج از برجام صرفاً یک کنش بد سیاسی نبود، بلکه هجومی بی‌پروا به باور ملت‌ها نسبت به ارزش و امکان گفت‌وگو، تعامل و ائتلاف جهانی برای تحقق صلح بود.

برای این‌که منطقه دوباره اسیر یک طوفان ویرانگر نشود، باید خردمندان رشته‌ی امور را در دست بگیرند و این چرخه‌ی یک‌جانبه‌گرایی متکبرانه و نشاندنِ حمله‌ی نظامی به جای راه حل سیاسی متوقف شود.

دولت آمریکا باید به برجام احترام بگذارد و به جای تهدید به جنگ و فقر و ویرانی و محاصره و تحریم، به مسیر گفت‌وگو بازگردد.

از همه‌ی آنان که در آمریکا، کشورهای منطقه و سراسر جهان حسن نیت دارند و «گفت‌وگوی تمدن‌ها» و «صلح» را جایگزین «برخورد تمدن‌ها» و «جنگ» می‌خواهند، دعوت می‌کنم در برابر نابخردی‌ای که شاهدش هستیم، بسیج شوند و با تشکیل «ائتلاف برای صلح» مانع فاجعه‌ای شوند که با توجه به سطح بالای تنش کنونی هر لحظه می‌تواند، حتی به شکل ناخواسته و اتفاقی، رخ دهد.

این گزینه هنوز پیش روی ترامپ است که تنش‌هایی که خودش بی‌دلیل افزوده را بکاهد. او باید بداند که ایرانی‌ها به قلدری، توهین و بی‌احترامی روی خوش نشان نمی‌دهند. هم‌وطنان من بیش از صد سال است که از انقلاب مشروطه برای حفظ کرامت و استقلال‌شان مبارزه کرده‌اند و باور دارند آن‌چه احترام می‌آورد احترام است و نه تهدید

گفت‌وگو، همدلی و آمادگی برای شنیدنِ دیگری تنها راه کاهش مخاطره‌ها و گشودن افق‌های امیدبخش است.

متن کامل این خبر را در وب‌سایت گاردین بخوانید:

https://www.theguardian.com/commentisfree/2019/jul/22/trump-punishing-ir...

نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان