شرایط پیش بیاید باز هم برجام را آتش می زنم | اسپادانا خبر
 
 
سه شنبه، 11 مهر 1402 - 3:58

شرایط پیش بیاید باز هم برجام را آتش می زنم

شماره: 19136
Aa Aa

آتش زدن برجام به این دلیل بود که آقا فرموده بودند اگر آنها پاره کنند ما آتش می‌زنیم. ترامپ وقتی رفت بیرون یعنی پاره کرد. آیا حرف رهبری باید زمین بماند؟

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی؛
شرایط پیش بیاید باز هم برجام را آتش می زنم

مجتبی ذوالنوری، عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی در واکنش به اینکه در رابطه با مذاکرات وین توافقی غیر از برجام روی میز است؟ گفت:

 خیر. همه چیز در چارچوب برجام است.

به گزارش اسپادانا خبر و به نقل از منیبان، ذوالنوری با اشاره به پیشنهادهای طرفین اروپایی درباره برجام گفت:

بعضی اختلافاتی وجود داشت که اینها با مقاومت ملت ما و پافشاری تیم مذاکره‌کننده جدید در دولت رئیسی به نفع ما و در جهت تأمین خواسته‌های ما تغییر کرد. البته خواسته‌های ما هم فرابرجامی نیست بلکه برجامی هستند و ما چیزی مازاد نخواسته‌ایم. آنها تا الان شیطنت و خساست داشته‌اند لذا خواسته‌های جمهوری اسلامی این است که آنها باید به همه تعهدات برجامی‌شان عمل کنند و تحریم‌های ظالمانه را بردارند. تا الان هم خواسته ایران این بوده که تضمین‌هایی بدهند که ما بتوانیم اعتماد کنیم. به عنوان مثال فرض کنید یک شرکت خارجی می‌خواهد در ایران سرمایه‌گذاری کند، اگر او بترسد که در آینده آمریکا از برجام خارج می‌شود و سرمایه‌گذاری او به هم می‌خورد پس طبیعتاً همکاری نمی‌کند بنابراین الکی می‌گویند ایران از مواهب برجام بهره‌مند می‌شود. ما گفتیم تضمینی بدهید که این شرکتی که می‌آید سرمایه‌گذاری می‌کند بعداً تا پایان قرارداد سرمایه‌اش امنیت دارد اما آنها تا پایان قرارداد را نپذیرفتند. برجام ۶ ماه به این شرکت‌ها مهلت داده بود الان آنها تا یک سال را توافق کردند اما ما معتقدیم باید تا پایان قرارداد شرکت‌های خارجی با ایران این تضمین وجود داشته باشد.

ذوالنوری در پاسخ به اینکه شما از مخالفان برجام بودید، هنوز مخالف هستید یا خیر؟ اظهار کرد:

ما سه‌تا مرحله داشتیم. یک مرحله اصل برجام بود. ما هنوز هم همان اعتقاداتمان را داریم که آقایان خبط کردند که برجام را پذیرفتند به معنای برجامی که اینها پذیرفتند. تیم‌های قبلی هم می‌رفتند برای مذاکره و توافق اما در برجام هیچ تضمینی ایجاد نکردند، همان‌جور که با یک لگد آقای ترامپ کاخ آرزوهای دولت قبل روی سرش خراب و تمام شد. حرف ما این بود که در مذاکره و قرارداد باید تضمین بگیرید اما اینها تضمین نگرفتند و عملاً هم این ثابت شد که ما غلط نگفتیم و درست بود. مرحله بعدی مذاکرات احیای برجام است اینجا هم ما حرف داشتیم. آن کاری که برای احیای برجام و توافق جدید در وین انجام می‌دادند و تا وین ۶ هم پیش رفتند ایرادات سر جایش مانده بود و متن به نفع مردم نبود. اینجا هم طبیعتاً ما با آن شیوه مخالف بودیم نه اینکه مذاکره نشود. هنوز هم همان صف بندی را در کشور داریم و آن موقع هم مخالفین برجام چیزی غیر از این نمی گفتند که ما می گفتیم. تمام حرف ما این بود که باید تضمین گرفته شود و شما توافق می کنید و ما همه توان هسته ای را می دهیم. پس از آنکه ترامپ از برجام خار‌ج شد اتفاق خاصی نیفتاد. دولت روحانی 5 گام را در مقابله با خروج ترامپ انجام داد و با 5 تا گام دولت هم اتفاق نیفتاد. چرا؟ چون دولت اراده تقابل نداشت و دولت ریسک تقابل را نداشت و وحشت داشت. برجام به ما گفته بود که 3.67 درصد ما می توانیم اورانیوم را غنی سازی کنیم در 5 گام دولت این را به 4.02 درصد رساندند. معلوم است که طرف مقابل دردش نمی گیرد و هیچ عکس العملی نشان نمی دهد. معلوم است به مذاکرات برنمی گردد. اگر غنی سازی به بالای 5 درصد برود آنها دردشان می گیرد و مجبور هستند به برجام برگردند لذا اینجا هم مجلس به داد رسید و ما طرح اقدام راهبردی اقدام متقابل را آوردیم و این کار خودش را کرد و دولت مجبور شد سانتریفیوژهای پیشرفته ام آر آیی ۲ و ام آرآی ۶ را نصب کند. وقتی دولت موظف شد تا پایان سال 1399 ، 500 گرم اورانیوم 20 درصد غنی سازی کند و در هر سطحی که نیاز صلح آمیز ما اقتضاء می کند اورانیوم بالای 20 درصد هم غنی سازی را کند آنها به دست و پا افتادند. این اقدامات به معنی آن نیست که مخالف برجام هستیم اتفاقا برای بازگشت به برجامی که ما دست پر داشته باشیم این کار را کردیم. الان هم اگر موافق توافق هستیم چون می‌دانیم دولت اراده دارد و مقتدر است و به دنبال منافع ملی است اگر آنها روزی اخلال کنند و بیرون بروند ما قادر هستیم که با این اراده دولت فورا بازگشت پذیری را به اجرا بگذاریم و در آن دولت این اراده نبود.

او در واکنش به اینکه شما پیش از این برجام را آتش زدید گفت:

آتش زدن برجام به این دلیل بود که آقا فرموده بودند اگر آنها پاره کنند ما آتش می‌زنیم، آقای ترامپ وقتی رفت بیرون یعنی پاره کرد آیا حرف رهبری باید زمین بماند؟ ما وظیفه داشتیم به عنوان سرباز نظام و ولایت، امر آقا را اجرایی کنیم. همین کار را هم کردیم. الان هم آن شرایط پیش بیاید باز همین کار را خواهم کرد و از هیچ حمله و انتقادی هم نگران نیستم.

نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان