شورای نگهبان مجاز به بررسی برنامه کاندیداهای انتخابات شد | اسپادانا خبر
 
 
دوشنبه، 3 ارديبهشت 1403 - 17:11

شورای نگهبان مجاز به بررسی برنامه کاندیداهای انتخابات شد

شماره: 12385
Aa Aa

در طرح مصوب شده این شورا می تواند 3 ماه پیش از صدور دستور شروع انتخابات برنامه‌های کاندیداها را بر اساس شاخص های مورد نظر بررسی نماید.

اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری در مجلس؛
شورای نگهبان مجاز به بررسی برنامه کاندیداهای انتخابات شد

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نشست علنی مجلس و در جریان بررسی جزئیات طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات ریاست جمهوری با ماده 11 این طرح در راستای بند 2- 10 سیاست‌های کلی انتخابات مبنی بر شناسایی اولیه توانایی و شایستگی داوطلبان از سوی شورای نگهبان با 191 رأی موافق، 23 رأی مخالف و 6 رأی ممتنع از مجموع 255 نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند.

به گزارش اسپادانا خبر، در ماده 11 این طرح آمده است:

ماده 59 قانون به شرح زیر اصلاح می‌شود:

در راستای بند 2- 10 سیاست‌های کلی انتخابات مبنی بر شناسایی اولیه توانایی و شایستگی داوطلبان، شورای نگهبان 3 ماه پیش از صدور دستور شروع انتخابات ریاست جمهوری و در صورت مشخص شدن داوطلبی افراد می‌تواند از آنها دعوت به عمل آورده تا برنامه‌های آنان را بر اساس شرایط موضوع این قانون و شاخص‌های مورد نظر شورای نگهبان موضوع بند  5- 10 سیاست‌های کلی انتخابات بررسی نماید.

در تبصره این ماده آمده است؛ وزارت اطلاعات، سازمان اطلاعات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، سازمان بازرسی کل کشور، دیوان محاسبات کشور و سایر مراجع ذیصلاح مکلفند ظرف مدت 15 روز از تاریخ درخواست اداره انتخابات شورای نگهبان یا در صورت لزوم هر یک از اعضای شورای نگهبان مدارک و یا سوابق مربوط به داوطلبان ریاست جمهوری را به صورت کامل تحویل نمایند. تخلف از اجرای حکم این ماده توسط هر یک از مقامات و کارکنان دستگاه‌های ذکر شده مستوجب یکی از مجازات تعزیری درجه 5 موضوع ماده قانون مجازات اسلامی در دادگاه صالح است.

نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان