طرح سؤال از رئیس جمهور ایران تقدیم هیئت‌رئیسه مجلس شد | اسپادانا خبر
 
 
سه شنبه، 21 آذر 1402 - 1:33

طرح سؤال از رئیس جمهور ایران تقدیم هیئت‌رئیسه مجلس شد

شماره: 10501
Aa Aa

این سوالات در 5 محور افزایش قیمت ارز و کاهش ارزش پول ملی، آشفتگی بازار مسکن، برجام، تسهیلات کرونا و ارزهای دولتی واگذار شده است.

با امضای 130 تن از نمایندگان مجلس؛
طرح سؤال از رئیس جمهور ایران تقدیم هیئت‌رئیسه مجلس شد

سؤال جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی از حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران درباره گرانی در بازار کالاهای اساسی، ارز و مسکن تقدیم هیئت‌رئیسه مجلس شد.

به گزارش اسپادانا خبر و به نقل از تسنیم، اقبال شاکری، نماینده تهران در مجلس با اعلام این خبر گفت: طرح سوال از آقای روحانی رئیس‌جمهور با امضای 130 تن از نمایندگان تهیه شده است.

وی افزود:

طرح سوال 130 تن از نمایندگان مجلس از آقای روحانی رئیس‌جمهور برای بررسی علل گرانی بازار خودرو، نابه‌سانی بازار ارز و نیز گرانی کالاهای اساسی و مایحتاج اساسی مردم امروز تقدیم هیئت‌رئیسه مجلس شد.

شاکری خاطرنشان کرد: پس از اعلام وصول طرح سوال از رئیس‌جمهور در یکی از جلسات علنی مجلس، آقای روحانی می‌بایست برای ادای توضیحاتی در مجلس حضور یابد.

متن کامل طرح سوال از رئیس‌جمهور به شرح زیر است:

هیئت رئیسه محترم مجلس شورای اسلامی

با سلام و احترام

با عنایت به مفاد اصل 88 قانون اساسی و با استناد به مواد 210 و 211 قانون آئین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی بدین‌وسیله سؤالات اینجانبان در 5 محور ذیل از آقای حسن روحانی رئیس‌جمهور محترم برای طی فرایند رسیدگی، ارجاع به کمیسیون تخصصی و ارائه پاسخ در صحن علنی مجلس در اولین فرصت ممکن تقدیم می‌گردد.

1- چرا و به چه دلیل  قیمت ارز های خارجی به سرعت در حال افزایش و ارزش پول ملی در حال کاهش است؟

2- علت از هم گسیختگی اوضاع بازار مسکن و خودرو و تورم عجیب و غریب چند صد درصدی بازار مسکن چیست و چرا دولت طی 7 سال گذشته هیچ اقدام جدی برای تامین مسکن مردم و کنترل قیمت و کیفیت خودرو انجام نداده است؟

3- در کجای برجام اشتباه استراتژیک مرتکب شدید که آمریکا بدون کوچکترین هزینه از این توافق خارج و اروپا هم با پررویی تمام همچنان خواستار اجرای کامل برجام از سوی ایران است، بدون آنکه خود به تعهداتش عمل نماید حتی در عملیاتی کردن طرح حقیرانه اینستکس!

4- قرار شد دولت بخاطر مشکلات ناشی از بیماری کرونا، به واحدهای تولیدی و بخش‌های آسیب دیده وام اعطا کرده و کمک نماید اما صدای اعتراض همه بخش‌ها بلند است. دولت در این زمینه چه کاری کرده و چقدر کمک کرده است؟

5- از فروردین 97 که  قیمت دلار دولتی 4200 تومان اعلام شد تا امروز چند میلیارد دلار به این قیمت عرضه شده است. به چه کسانی داده شده و سرنوشت این دلارها چه شده است و چه تأثیری بر کنترل تورم داشته است؟

برچسب ها: 
نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان