عبدالکریم سروش: آقای خمینی مردمی ترین رهبر تاریخ ایران بود | اسپادانا خبر
 
 
دوشنبه، 3 ارديبهشت 1403 - 18:17

عبدالکریم سروش: آقای خمینی مردمی ترین رهبر تاریخ ایران بود

شماره: 6946
Aa Aa

آقای خمینی باسوادترین رهبر ایران بوده تا کنون؛ از ایام اولیه حکومت هخامنشیان تا الان هیچکس به لحاظ علمی به پای او نمی‌رسید؛ او یک نمونه‌ بی‌نظیر بود.

بین شاه و آقای خمینی صد در صد آقای خمینی را انتخاب می کنم؛
عبدالکریم سروش: آقای خمینی مردمی ترین رهبر تاریخ ایران بود

عبدالکریم سروش به مناسبت چهلمین سال پیروزی انقلاب گفت: در تاریخ ما آقای خمینی واقعا یک نمونه‌ بی‌نظیر بود در مقام حکومتداری. خمینی مرد شجاعی بود.

به گزارش اسپادانا خبر و به نقل از اعتماد آنلاین، سروش به تازگی در سخنرانی خود در کالیفرنیا در وصف امام خمینی (ره)، ایشان را رهبری بی‌نظیر از دوران هخامنشیان تا به امروز خوانده است.

او گفته است: «اگر امروز شما را بین شاه و آقای خمینی مخیر کنند کدامشان را می‌پذیرید؟ اگر فرض کنیم که هیچ اختیاری نداشته باشیم جز اینکه یا شاه و آقای خمینی یکی را انتخاب کنیم بنده صد در صد آقای خمینی را انتخاب می کنم. برای اینکه آقای خمینی مردمی‌ترین رهبری بود که در تاریخ این کشور ظهور کرد.

شما فقط کافیست که استقبال از او و بدرقه از او را وقتی که مُرد ببینید. ما در تاریخ ایران هیچ رهبری را نداریم که اینطور در دل مردم جا داشته باشد. شاه که هیچ، پدرجد شاه هم خواب اینجور پشتیبانی مردمی را نمی‌دیدند. مردم بهرحال یک چیزی دیده بودند، نشان یک عشقی بود، نشان یک عاطفه‌ای بود که معطوف به یک رهبری می‌شد که دوستش داشتند؛ در او چیزی دیده بودند. خمینی باسوادترین رهبر این کشور بوده تا کنون؛ از ایام اولیه حکومت هخامنشیان تا روزگار حاضر هیچکس به لحاظ علمی به پای او نمی‌رسید.

چرا؟ برای اینکه اولاً فقیه درجه اولی بود. عرفان هم خوانده بود، فلسفه هم خوانده بود. شاه قبل از آقای خمینی که بود؟ یک جوان 20 ساله که از سوئیس بلند شد آمد ایران پادشاه شد. بعد از پادشاهی اش که درس و مکتب و مدرسه‌ای نبود؛ قبلش هم حداکثر یک دیپلم، اگر آن دیپلم را هم داشت؛ من خبر ندارم. سوادی نداشت. پادشاهان قبل از او چی؟ این را تواریخ برای ما نوشتند. اینها خواندن و نوشتن بلد نبودند. آنقدر فاصله زیاد است که لازم نیست ما بخواهیم شواهد تاریخی بیاوریم. نه فقط در ایران، شما سراغ پادشاهان انگلستان و فرانسه بروید. این‌ها آدم‌های بافکری، با علمی و با سوادی نبودند. در تاریخ ما آقای خمینی واقعاً یک نمونه‌ی بی‌نظیر بود در مقام حکومتداری. خمینی سابقه خوبی داشت. در گذشته او هیچ چیز ناپاکی وجود نداشت. نه مال مردمی را خورده بود. نه آدمی را کشته بود. نه تجاوزی به حق کسی کرده بود. هیچکدام اینها نبود. مرد شجاعی بود. ما آدم شجاع در تاریخ خودمان کم داشتیم. آدم قلدر داشتیم ولی شجاعت یک فضیلت اخلاقی است. این غیر از این است که شما زورتان زیاد باشد. نادرشاه هم آدم قلدری بود ولی شجاعت اصلاً حرف دیگری است. اختناق و خفقانی که در زمان شاه بود که کسی جرأت سخن گفتن نداشت. یک کسی از قم [اشاره به امام خمینی] برمیخاست و فریاد می‌کشید و مقابل حکومت شاه می‌ایستاد و میگفت من سینه‌ام را برای سرنیزه‌های شاه آماده کرده‌ام، این چه میزانی از شجاعت لازم دارد؟!»

نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان