پنجشنبه، 1 مهر 1400 - 8:45

مخالفت مجلس با نظارت استصوابی شورای نگهبان تا پایان نمایندگی

شماره: 7416
Aa Aa

مجلس گفته است رای مردم باید مورد احترام قرار گیرد؛ نباید بعد از رای مردم در تایید انتخابات از سوی شورای نگهبان عملکرد را زیر سوال برد.

در بررسی طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات؛
مخالفت مجلس با نظارت استصوابی شورای نگهبان تا پایان نمایندگی

نمایندگان مجلس شورای اسلامی با استقرار نظارت استصوابی شورای نگهبان تا پایان دوره نمایندگی مخالفت کردند.

به‌ گزارش ‌اسپادانا خبر، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی مجلس و در حین بررسی پیشنهاد الحاقی به طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی با پیشنهاد سیدجواد ابطحی مبنی بر استقرار نظارت استصوابی شورای نگهبان تا پایان دوره نمایندگی مخالفت کردند.

سید جواد ابطحی در توضیح پیشنهاد خود بیان‌ کرد: بر اساس این پیشنهاد، نظارت استصوابی شورای نگهبان تا پایان دوره نمایندگی استقرار می‌یابد و چنانچه در حین نمایندگی، نماینده شرایط عمومی و اختصاصی هنگام انتخابات را از دست بدهد، با نظر اکثریت شورای نگهبان اعتبارنامه وی باطل و از نمایندگی مجلس شورای اسلامی خلع می‌شود.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود خاطرنشان کرد: اگر خدای نکرده کسی از فیلتر شورای نگهبان عبور کند و با عوام فریبی به مجلس شورای اسلامی راه یابد، نباید تا پایان دوره در مجلس شورای اسلامی باقی بماند. از سوی دیگر ممکن است یک فرد خیلی خوب باشد ولی وقتی که بر کرسی نمایندگی مجلس شورای اسلامی نشست ۱۸۰ درجه تغییر موضع دهد. نظارت هیات نظارت مجلس شورای اسلامی نیز راه به جایی نمی برد. شورای نگهبان هم به عنوان پاسدار جمهوریت و هم به عنوان پاسدار اسلامیت نظام باید به این موضوع ورود پیدا کند. این پیشنهاد باعث افزایش اعتماد مردم به مجلس شورای اسلامی می‌شود.

نادر قاضی پور در مخالفت با این پیشنهاد بیان‌ کرد: یکی از پایه‌های نظام اسلامی، استقلال و آزادی است. مردم به هر کسی رای دهند باید مورد احترام قرار گیرد. نباید بعد از رای مردم در تایید انتخابات از سوی شورای نگهبان عملکرد را زیر سوال برد.

در نهایت این پیشنهاد به رای نمایندگان گذاشته شد که با آن مخالفت شد.

در ادامه نمایندگان با پیشنهاد حسینعلی حاجی دلیگانی مبنی بر اینکه این قانون از دور دوازدهم مجلس اجرایی شود، مخالفت کردند.

نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان