مردم در اعتراضات دی‌ماه ۹۶ و آبان ۹۸ بی پناه رها شدند | اسپادانا خبر
 
 
جمعه، 1 تير 1403 - 17:46

مردم در اعتراضات دی‌ماه ۹۶ و آبان ۹۸ بی پناه رها شدند

شماره: 11061
Aa Aa

شهربانو امانی گفته دچار یخبندان سیاسی هستیم، اقتصاد فلج شده و طبقه متوسط آسیبی بسیار جدی دیده؛ اصلاح‌طلبان باید مردم را برای انتخابات قانع کنند.

عضو حزب کارگزاران سازندگی ایران؛
مردم در اعتراضات دی‌ماه ۹۶ و آبان ۹۸ بی پناه رها شدند

شهربانو امانی، عضو حزب کارگزاران سازندگی ایران گفت:

در انتخابات ۹۲ که اصلاح‌طلبان روحانی را مورد حمایت قرار دادند، وضعیت به گونه‌ای بود که یکی از کاندیداهای اصولگرا درباره ایستادن در لبه پرتگاه اظهارنظر کرده بود. لذا اصلاح‌طلبان طبیعتاً بعد از رد صلاحیت مرحوم هاشمی، تنها راه چاره را حمایت از‌ آقای روحانی دیدند که الحق‌ و الانصاف ایشان در دوره اول عملکرد خوبی داشت به طوری که به سرانجام رسیدن برجام هم داخلی‌ها و هم صلح‌طلبان خارجی را خوشحال و راضی کرد اما در دولت دوم آقای روحانی به سبب شرایط بین‌المللی و کرونایی و البته تندروی‌‌های ترامپ بعد از رفتن به کاخ سفید، وضعیت به قول معروف به‌ هم ریخت.

به گزارش اسپادانا خبر و به نقل از اعتماد آنلاین، او تصریح کرد: از آن به بعد بود که دستاوردهای دولت یازدهم به باد رفت تا فرصت برای سیاه‌نمایی تندروهای داخلی فراهم شود که اتفاقاً آقای روحانی هم در نتیجه‌ی این اتفاقات با پشت کردن به رأی‌ هواخواهان تفکر اصلاح‌طلبی به اصولگرایان چراغ‌سبز نشان داد. کمااینکه برخی از نزدیکان رئیس‌جمهوری آشکارا گفتند، رأی روحانی رأی خودش بود و هیچ ربطی به حمایت اصلاح‌طلبان نداشت و تعدادی از آنها حتی به نوعی با رقیب اصلاح‌طلبان قرار و پیمان گذاشتند.

عضو شورای شهر تهران ادامه داد: اوضاع اقتصاد هم در این اثنا به قدری پیچیده شد که شاید بتوانیم بگوییم بعد از انقلاب چنین وضعیت بغرنجی را به لحاظ مالی به چشم ندیده بودیم. چون شرایط «رکود-تورم» را توأمان تجربه کردیم و در نتیجه شاهد اعتراضات دی‌ماه ۹۶ و آبان ۹۸ بودیم آن هم در شرایطی که متاسفانه به مردم پاسخی قانع‌کننده داده نشد و به نوعی بی‌پناه رها شدند تا سپهر سیاسی کشور هزینه‌ای گزاف بابت این اتفاقات پرداخت کند. جالب اینکه حاکمیت در سال ۹۸ سعی داشت از مردم دلجویی کند، منتها دولت از خود رغبتی برای در کنار مردم بودن نشان نداد.

او اضافه کرد: در شرایطی که دچار یخبندان سیاسی هستیم و برای اولین بار در تاریخ ۴۲ساله همزمان رکود و تورم را متحمل می‌شویم و اقتصادمان فلج شده و طبقه متوسط جامعه آسیبی بسیار جدی دیده است،‌ اصلاح‌طلبان باید راه‌حل‌هایی بیابند تا مردم را برای برگزاری هرچه مطلوب‌تر انتخابات قانع کنند. آن هم در حالی که تندروها ترجیح می‌دهند و برایشان مطلوب است که مردم پای صندوق رأی نیایند تا بلکه با رأی حداقلی توفیق در انتخابات را تجربه کنند.

شهربانو امانی گفت: آب و هوای سیاسی ایران نشان از آن دارد که اصلاح‌طلبان برای معرفی کاندیداهای اصلی خود فرصت کافی نخواهند داشت و حتی اصولگرایان معتدل هم نخواهند توانست مجوز حضور در انتخابات را بگیرند که این قطعاً به نفع هیچ کسی نیست. بنابراین ممکن است همان‌طور که مجلس یازدهم موجب نگرانی عمومی شده است، دولت سیزدهم هم در فضایی مبهم کارش را شروع کند.

نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان