ملت ایران گرسنه اند و نمی توانند یک کیلو گوشت بخرند | اسپادانا خبر
 
 
جمعه، 1 تير 1403 - 17:37

ملت ایران گرسنه اند و نمی توانند یک کیلو گوشت بخرند

شماره: 10813
Aa Aa

احمد توکلی گفته به دلیل سیاست‌های ارزی نادرست دولت همه قیمت‌ها با افزایش ارز، بالا کشیده می‌شود و مردم آبگوشت که هیچ، حتی نمی‌توانند اشکنه بخورند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران؛
ملت ایران گرسنه اند و نمی توانند یک کیلو گوشت بخرند

احمد توکلی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران گفت:

اگر کوپن به معنای کالابرگ باشد باید گفت امروز کنترل آن آسان‌تر و تقلب در این زمینه، کمتر است.

به گزارش اسپادانا خبر، وی در گفتگو با رادیو، ضرورت کوپنی شدن کالا‌های اساسی در دوران جنگ را به دلیل مشکل در تامین مایحتاج مردم دانست و در پاسخ به این بحث که کوپنی شدن دور از شأن ملت ایران است گفت:

این در شأن ملت ایران نیست که ۱۱ میلیون نفر حاشیه نشین داشته باشیم؟ به ملت ایران می‌آید گرسنه باشند و نتوانند یک کیلو گوشت بخرند؟

توکلی گفت: به دلیل سیاست‌های ارزی نادرست دولت همه قیمت‌ها با افزایش ارز، بالا کشیده می‌شود و بدلیل عدم حضور دولت، تمام بنگاه‌های اقتصادی در نقش قیمت گذار وارد عمل می‌شوند و در این شرایط مردم آبگوشت که هیچ، حتی نمی‌توانند اشکنه بخورند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: به دلیل قیمت بالای ارز، تمام مردم تحت تاثیر قرار گرفته اند. امروز هیچ چیز بدتر از نابود شدن ارزش پول ملی و سست شدن پایه‌های اقتصاد نیست.

توکلی اضافه کرد: جنگ اقتصادی امروز شدید‌تر و گرفتاری ما بیشتر از قبل است. کوپن شاید ایجاد رانت کند اما دولت هر وقت در کاری دخالت کند، حاشیه‌ای ایجاد شده که افراد از آن استفاده می‌کنند.

وی خاطرنشان کرد: کوپن امروز هوشمند است و لذا تخلف در آن بسیار سخت‌تر است. کارت‌ها شارژ می‌شود و مردم به راحتی می‌توانند مثلا یک کیلو گوشت بخرند.

توکلی افزود: آقای روحانی می‌گفت من از کوپن بدم می‌آید. خب معلوم است که چنین می‌گویید چون شما مشکلی ندارید. بنده هم مشکلی ندارم. ولی مردم مشکل دارند. اگر ما به آن‌ها غذا نرسانیم، در آینده دچار معضل کودکان ضعیف خواهیم بود.

وی اضافه کرد: ما به آقای روحانی گفتیم از طریق گردش مالی افراد، کسانی که مستحق یارانه هستند را شناسایی کنید اما جواب گرفتیم که این سرک کشیدن در حیاط خلوت مردم است. حال باید پرسید چطور اروپا برای اهداف مالیاتی و یارانه‌ای دو سال یکبار جلسه برگزار کرده و همه کشور‌ها جمع شده و مبادله اطلاعات می‌کنند؟

برچسب ها: 
نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان