يكشنبه، 8 خرداد 1401 - 14:19

نمی‌توان رئیس‌جمهورهای بعدی آمریکا را به اجرای برجام ملزم کرد

شماره: 16441
Aa Aa

یکی از چیزهایی که ایران از ما خواسته ضمانتی است مبنی بر اینکه ما دوباره زیر میز نمی‌زنیم اما در نظام ما نمی‌توان چنین ضمانت سخت و سریعی فراهم کرد.

«آنتونی بلینکن»، وزیر امور خارجه آمریکا؛
نمی‌توان رئیس‌جمهورهای بعدی آمریکا را به اجرای برجام ملزم کرد

«آنتونی بلینکن»، وزیر امور خارجه آمریکا تصمیم «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور سابق آمریکا برای خروج از برجام را یکی از «بدترین تصمیم‌های سیاست خارجی تاریخ» آمریکا توصیف کرد.

به گزارش اسپادانا خبر، وی در گفت و گو با  برنامه «Pod Save the World» ادامه داد:

فکر می‌کنم منصفانه است بگوییم که تصمیم برای خروج از آن توافق هسته‌ای یکی از بدترین تصمیم‌هایی بود که در تاریخ اخیر سیاست خارجی آمریکا گرفته شده است. ایران به تعهداتش ذیل این توافق پایبند بوده و دولت دونالد ترامپ هم به این موضوع اعتراف کرده است. حتی دولت قبل هم گفت که ایران تعهداتش را به خوبی اجرا کرده است. مسئله‌ای که مایه تأسف و حتی فراتر از تأسف است این است که از زمانی که ما از آن توافق خارج شدیم ایران از آن به عنوان بهانه‌ای برای از سر گرفتن بسیاری از فعالیت‌های خطرناکی استفاده کرد که آن توافق مانع آنها شده بود.

وزیر خارجه آمریکا گفت:

«متأسفانه این چیزی است که ما به ارث بردیم و هنوز فکر می‌کنیم که بهترین نتیجه این خواهد بود که از طریق بازگشت به توافق آن برنامه [برنامه هسته‌ای ایران] را مجدداً مهار کنیم.»

آنتونی بلینکن گزارش‌ها درباره اینکه ایران از آمریکا درباره عدم ترک دوباره برجام ضمانت خواسته را تأیید کرد.

« یکی از چیزهایی که ایران از ما خواسته ضمانتی است مبنی بر اینکه ما دوباره زیر میز نمی‌زنیم اما در نظام [حکومتی] ما نمی‌توان چنین ضمانت سخت و سریعی فراهم کرد. رئیس‌جمهور بایدن می‌تواند با قاطعیت بگوید که تا زمانی که ایران به توافق پایبند باشد در کسوت رئیس‌جمهور چه کاری انجام خواهد داد یا چه کاری انجام نخواهد داد اما ما نمی‌توانیم رئیس‌جمهورهای بعدی را [به انجام کاری] ملزم کنیم. «این موضوعی است که درباره آن صحبت می‌کنیم.»

 

منبع| فارس

برچسب ها: 
نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان