سه شنبه، 28 دى 1400 - 13:30

نه از اصلاح طلبی عبور می کنیم و نه از آن عقب می نشینیم

شماره: 10611
Aa Aa

محمدرضا عارف رواج دروغ و عدم صداقت با مردم را چالش اصلی جامعه خوانده و هشدار داده که ادامه این رویه بحران‌های عمیقی را برای نظام رقم می‌زند.

رئیس بنیاد امید ایرانیان مطرح کرد؛
نه از اصلاح طلبی عبور می کنیم و نه از آن عقب می نشینیم

محمدرضا عارف، رئیس بنیاد امید ایرانیان در نشست شورای عالی این بنیاد گفت:

در شرایطی که وضعیت کشور هم به خاطر فشار و تحریم های ظالمانه آمریکا و هم به خاطر برخی سوء‌مدیریت ها و نیز شرایط کرونایی پیچیده‌تر و سخت‌تر از گذشته شده است شاهد فشارهای اقتصادی و معیشتی به مردم هستیم.

به گزارش اسپادانا خبر و به نقل از ایسنا، وی ادامه داد:

بر این باوریم که در شرایط فعلی کشور، تشکل‌های مردمی بیش از تشکل‌های سیاسی می توانند و باید نقش آفرین باشند و اعتنای مردم به نخبگان اجتماعی و فرهنگی بیش از نخبگان سیاسی شده است.

وی با بیان اینکه معتقدم مشکل اساسی کشور در حوزه مسایل فرهنگی و اجتماعی است یادآور شد:

اینکه چرا اعتماد مردم به مسئولان و حاکمیت کمرنگ شده به نظرم ورای مسایل مدیریتی به مسایل فرهنگی برمی‌گردد.

این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه رواج دروغ و عدم صداقت با مردم مشکل و چالش اصلی امروز جامعه ما است بر ضرورت تلاش حاکمیت برای بازسازی سرمایه اجتماعی، کاهش شکاف حاکمیت و ملت و تقویت اتحاد و انسجام ملی تاکید کرد و گفت: حاکمیت اگر نتواند در مسیر تقویت و بازتولید اعتماد بین ملت و حاکمیت گام بردارد، نمی تواند بر بحران‌های کنونی و آینده فایق آید.

وی تاکید کرد: ما نه از اصلاح طلبی عبور می کنیم، نه از آن عقب می نشینیم. معیارمان برای اصلاحات هم منافع و مصالح ملی است. برخی حرف‌ها را بخاطر کشور، ملت و نظام تحمل می‌کنیم اما اگر ببینیم مصالح کشور و ملت‌مان در خطر است، حتما سکوت نمی‌کنیم.

عارف با بیان اینکه هیچ قراردادی نمی‌تواند و نباید استقلال، آزادی و امنیت ما را خدشه دار کند تصریح کرد: شعار اصیل انقلاب ما نه شرقی و نه غربی بود، قرار نیست با این اصل در جایی ضعیف عمل کنیم. نظام ما برآمده از رای ملت است، هیچ چیزی خارج از مرای و منظر مردم، مورد پذیرش نیست. در هر قرارداد اعتماد عمومی ملت یک اصل است و خوشبختانه قانون اساسی ما مسیری شفاف و روشن را برای هرگونه همکاری و قرارداد مشخص کرده است و همگان موظف به رعایت آن هستند و مردم اجازه نمی دهند فرد یا گروهی خلاف آن عمل کنند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه برای از بین بردن معضلات اجتماعی، همچون فقر ، فساد و تبعیض باید به یک تغییر رویه کلان دست زد و نیاز به یک عزم عمومی و ملی است هشدار داد که ادامه این رویه بحران‌های عمیقی را برای کشور و نظام رقم می‌زند.

وی به موضوع حکمرانی خوب اشاره کرد و گفت: من در نامه اخیرم به مردم عزیز ایران درباره حکمرانی خوب صحبت کردم ما نیازمند رعایت اصول حکمرانی خوب هستیم. نمی توانیم با اقدامات‌مان گسترش طبقه آسیب دیده را شاهد باشیم. نمی توانیم طبقه متوسط و نخبه کشور را تضعیف کنیم، نمی توانیم رویه‌های ضد علمی و ضد توسعه و پیشرفت داشته و انتظار بهبود اوضاع را داشته باشیم. نمی توانیم دستاوردهای جامعه نخبگان و دانشگاهیان را در زمینه های اجتماعی نادیده بگیریم و انتظار معجزه داشته باشیم.

وی با بیان اینکه متاسفانه امروز فضای عمومی کشور با تندخویی، اهانت و تهمت و افترا همراه شده است و این زیبنده انقلابی که دایه فرهنگی داشت نیست خاطرنشان کرد: هنر عده ای سرمایه سوزی شده است و برای نیل به این هدف دروغ می گویند و تهمت می زنند.

عارف افزود: برای حاکمیت اخلاق در کشور حاضریم هزینه بدهیم که تاکنون هم داده‌ایم حاضریم بسیاری از حرفهای ناروا را تحمل کنیم ولی از منافع گفتمانی خود عبور نکنیم . برای تقویت همبستگی در جریان اصلاحات بسیاری از بداخلاقی ها را تحمل می کنیم.

برچسب ها: 
نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان