هیاهوی سلام نظامی همافران ارتش به علم الهدی | اسپادانا خبر
 
 
دوشنبه، 3 ارديبهشت 1403 - 18:14

هیاهوی سلام نظامی همافران ارتش به علم الهدی

شماره: 6705
Aa Aa

تكرار يك حركت نمادين و توزيع بی حساب و كتاب يك "نماد" بهترين راه برای ضايع كردن و بی معنی ساختن آن است؛ آن نماد صلابت و نشانه اقتدار، ضايع شد.

هر "احمد" و محمود، رسول مدنی نیست!
هیاهوی سلام نظامی همافران ارتش به علم الهدی

سلام نظامی فرماندهان نیروی هوایی ارتش به علم الهدی، امام جمعه مشهد با واکنش برخی مسئولان و فعالان رسانه‌ای مواجه شد.

به گزارش اسپادانا خبر و به نقل از فرارو، بسیاری از کاربران فضای مجازی و چهره های رسانه ای به انتقاد از این اقدام پرداخته اند. اما رسانه های اصولگرا در پی توجیه ماجرا هستند.  آنها می گویند سلام نظامی نیروهای ارتش در این دیدار، نه به آیت‌الله علم‌الهدی، بلکه به پخش سرود ملی کشورمان بوده است. سنتی که همواره در ارتش برقرار است و تازگی ندارد.

با این حال انتقادات در این باره بیشتر است. محمد مهاجری روزنامه نگار اصولگرا در این باره نوشته است: "امروز که تصویر حجت الاسلام "احمد" علم الهدی با همافرها در مشهد و به تقلید از دیدار #همافران با امام خمینی در سال 1357 منتشر شد به ناگاه یاد این مصرع از مولانا افتادم: هر"احمد" و محمود،رسول مدنی نیست!"

حجت الاسلام زائری، روحانی مشهور و فعال رسانه ای از سلام نظامی فرماندهان نیروی هوایی به علم الهدی امام جمعه مشهد انتقاد كرد و در کانال تلگرامی خود نوشت:

تكرار يك حركت نمادين و توزيع بي حساب و كتاب يك "نماد" بهترين راه براي ضايع كردن كامل و بي معني ساختن آن است.

رمزها و نشانه ها وقتي مفهوم واقعي خودشان را دارند كه انحصار و محدوديت داشته باشند. برج ايفل تا وقتي كه فقط يكي هست و در پاريس هست اين معني را دارد ولي اگر در هر كشور يا هر شهري مثلا يك برج فلزي مثل آن را داشته باشيم ديگر برج ايفل مفهوم فعلي خود را نخواهد داشت.

سلام افسران نيروي هوايي به امام در مدرسه علوي نماد پيمان بستن ارتش با انقلاب بود و انحصارش در تجديد عهد سالانه با فرمانده كل قوا نشانه استمرار آن عهد است.

ولي وقتي امام جمعه يك شهر هم بايستد تا به او سلام نظامي بدهند در واقع آن نماد صلابت و نشانه اقتدار را ضايع كرده است.

به طور طبيعي آقاي علم الهدى خودشان متوجه اين نكته نبوده اند ولي آيا در اين كشور كسي نيست - از مسؤولان كشور و فرماندهان ارتش - كه مفهوم و معني حساس اين تصوير را درك كند و قدري نگران تبعاتش باشد؟.

برچسب ها: 
نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان