شنبه، 2 بهمن 1400 - 15:08

واکسن روسی کرونا از هفته جاری در دسترس عموم قرار می گیرد

شماره: 11134
Aa Aa

نتایج آزمایشات نشان داده واکسن اسپوتنیک-وی توانسته در۱۰۰ درصد شرکت کنندگان آنتی‌بادی‌های کووید-۱۹ را بدون هیچ عارضه جانبی جدی ایجاد کند.

پس از دریافت مجوز توزیع دسته‌ای اسپوتنیک-وی؛
واکسن روسی کرونا از هفته جاری در دسترس عموم قرار می گیرد

واکسنی که در تاریخ ۱۱ اوت توسط ولادیمیر پوتین به عنوان واکسنی موثر در برابر کرونا معرفی شد، پس از اخذ مجوز از وزارت بهداشت روسیه برای استفاده گسترده‌تر توزیع خواهد شد.

این واکسن توسط مرکز ملی اپیدمیولوژی و میکروبیولوژی گامالیا با حمایت صندوق سرمایه گذاری مستقیم روسیه (RDIF) ساخته شده و گفته می‌شود که اولین کاندید واکسن کرونا در سراسر جهان است.

به گزارش اسپادانا خبر و به نقل از ایسنا، به گفته مقامات بهداشتی روسیه‌، معاینه و بررسی آن ظرف چند روز آغاز شده و همچنین ظرف چند روز آینده مجوز آن اخذ خواهد شد. روند خاصی برای اجازه استفاده عمومی از این واکسن برای شهروندان وجود دارد به این ترتیب که داروی مزبور باید از نظر کنترل کیفیت از سازمان "ناظر پزشکی خدمات فدرال برای نظارت بر بهداشت و درمانِ" روسیه مجوز کسب کند.

 طی چند روز آینده، بین ۱۰ تا ۱۳ سپتامبر مجوز توزیع دسته‌ای از واکسن‌ها برای استفاده غیرنظامی دریافت خواهد شد و به این ترتیب از آن لحظه به بعد واکسیناسیون گسترده روی جمعیت آغاز می‌شود.

ثبت واکسن امکان واکسیناسیون کل افراد را فراهم می‌کند اما گروه های پرخطر در درجه اول قرار خواهند گرفت چرا که وزارت بهداشت روسیه اعلام کرده طبق وظیفه خود محافظت از گروه‌های پرخطر را در اولویت قرار داده است.

طبق نتایج منتشر شده توسط مجله پزشکی لنست، واکسن اسپوتنیک-وی اخیراً پیشرفت دیگری را ثبت کرده است. این واکسن در تولید پاسخ آنتی‌بادی در تمامی شرکت کنندگان در آزمایشات مرحله اولیه موفق بوده است.

لنست گزارش داد که نتایج دو آزمایش که در ماه ژوئن-ژوئیه سال جاری میلادی انجام شد و ۷۶ شرکت کننده در آن شرکت داشتند، نشان داد که ۱۰۰ درصد از شرکت کنندگان در این آزمایش‌ها آنتی‌بادی‌های کووید-۱۹ را در بدن خود ایجاد می‌کنند و هیچ عارضه جانبی جدی ندارند.

طبق گزارش لنست، کارشناسان در دو آزمایش ۴۲ روزه با شرکت ۳۸ بزرگسال سالم هیچ عوارض جانبی جدی در بین شرکت کنندگان پیدا نکردند و تأیید کردند که این واکسن پاسخ آنتی‌بادی ۱۰۰ درصدی ایجاد می‌کند.

برای اثبات ایمنی و اثربخشی طولانی مدت واکسن برای جلوگیری از عفونت کووید-۱۹، آزمایش‌های طولانی مدت از جمله مقایسه دارونما و نظارت بیشتر لازم است.

واکسن اسپوتنیک-وی به نام اولین ماهواره روسی اسپوتنیک نامگذاری شده است که در سال ۱۹۵۷ میلادی راه اندازی شد.

نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان