جمعه، 24 آبان 1398 - 6:01

وزیر خارجه آلمان: در مورد تعهدات برجام معجزه نمی توانیم بکنیم

شماره: 7812
Aa Aa

هایکو ماس با بیان این که آلمان همچنان از برجام حمایت می کند گفتهدوستی نزدیکی بین آلمان و اسرائیل وجود دارد؛ این موضوع قابل بحث نیست.

در نشست خبری مشترک با محمد جواد ظریف؛
وزیر خارجه آلمان: در مورد تعهدات برجام معجزه نمی توانیم بکنیم

به گزارش اسپادانا خبر و به نقل از ایسنا، هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان در نشست خبری مشترک با محمد جواد ظریف گفت: در منطقه خاورمیانه شرایط حساس و جدی است و افزایش تنش و خارج شدن آن از کنترل به نفع هیچ کس نیست .

وی افزود: صحبت‌های فشرده‌ای در مورد برجام داشتیم . تلاش می‌کنیم به تعهدات خود در برجام عمل کنیم البته معجزه هم نمی‌توانیم بکنیم.

وزیر امور خارجه آلمان در پاسخ به سوالی در مورد روابط آلمان با اسرائیل گفت: این مسئولیتی است که ما به گردن داریم . دوستی نزدیکی بین آلمان و اسرائیل وجود دارد و حق موجودیت جزو اصول آلمان است و این موضوع قابل بحث نیست و اکنون هم که در تهران حضور داریم این تغییری در روابط ما نیست.

وی همچنین در ادامه خاطرنشان کرد: آلمان همچنان از برجام حمایت می کند و اعتقاد داریم رسیدن به این توافق کار صحیح و درستی بود و آن را به رسمیت می‌شناسیم که ایران خواهان دریافت حقوق خود در چارچوب برجام است تا بتواند از منافع آن استفاده کند.

این دیپلمات آلمانی اظهار کرد: خروج آمریکا از برجام موجب شد تا منافع اقتصادی پیش بینی شده ایران محقق نشود  ما تلاش می کنیم تا امکان تجارت و رشد اقتصادی را برای ایران فراهم کنیم.

هایکو ماس افزود: در این زمینه اینستکس راه اندازی شده که از طریق آن سعی می‌کنیم تبادلات مالی امکان پذیر باشد و شرکت ‌های اروپایی بتوانند فعالیت کنند و ایران هم بتواند از منافع برجام استفاده کند.

وی گفت: با مقاماتی که در این سفرم به 3 کشور دیگر صحبت کردم هیچ کس خواهان افزایش تنش ها نیست و این پیامی بود که آوردم به ایران انتقال بدهم.

وزیر امورخارجه آلمان با اشاره به تنش ها در منطقه ادامه داد: در خصوص موضوعات منطقه سوریه و یمن برای آلمان مهم این است که از تلاش های سازمان ملل حمایت شود و این مسایل راه حل سیاسی دارد. با ایران خواستیم در این باره صحبت کنیم چون ایران نفوذ زیادی دارد و باید درگیری های نظامی متوقف شود.

وزیر امورخارجه آلمان با بیان اینکه تلاش می کنیم در چهارچوب برجام عدم حضور آمریکا را جبران کنیم گفت: من در سفر چند روز گذشته به نتیجه رسیدم در کنار تاثیرگذاری خارج کشورهای منطقه هم باید گفت و گو کنند راه حل پیدا کنند. این تاثیر پذیری تنها از خارج نیست خود کشورها سر میز بنشینند. 

 

 

نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان