پنجشنبه، 20 مرداد 1401 - 13:47

چین حریم هوایی و دریایی تایوان را هدف قرار داد

شماره: 19018
Aa Aa

تایوان این مانورها را که پس از سفر رئیس مجلس نمایندگان آمریکا انجام می شود نقض قوانین سازمان ملل و حمله به قلمرو این کشور خوانده است.

مانورهای نظامی بی‌سابقه چین با گلوله‌های واقعی؛
چین حریم هوایی و دریایی تایوان را هدف قرار داد

یک روز پس از سفر رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان، چین مانورهای نظامی بی‌سابقه‌ای را با استفاده از گلوله‌های واقعی در اطراف این جزیره آغاز کرد.

به گزارش اسپادانا خبر و به نقل از ایسنا، خبرگزاری دولتی سی‌سی‌تی‌وی چین اعلام کرد این مانورها ساعت چهار صبح پنجشنبه به وقت گرینویچ آغاز شده و ساعت چهار صبح یکشنبه به وقت گرینویچ پایان می‌یابد.

این مانورها شامل شلیک گلوله‌های واقعی به طرف آب‌ها و حریم هوایی پیرامون تایوان می‌شود.

مقامات تایوان این مانورها را نقض قوانین سازمان ملل، حمله به قلمرو تایوان و چالشی مستقیم برای آزادی هوانوردی و دریانوردی دانسته‌اند.

حزب حاکم "دموکراتیک ترقی‌خواه" تایوان اعلام کرد:

چین در پر رفت و آمدترین آبراه‌های بین‌المللی و مسیرهای هوانوردی مشغول انجام مانور است. این یک رفتار غیرمسئولانه و غیرقانونی است.

سخنگوی کابینه تایوان ضمن محکوم کردن این مانورها گفت:

وب‌سایت‌های وزارت دفاع، وزارت امور خارجه و دفتر ریاست جمهوری تایوان نیز مورد حمله هکرها قرار گرفته‌اند.

وزارت دفاع تایوان اعلام کرد چهارشنبه شب درست چند ساعت پس از خروج پلوسی از تایوان و عزیمتش به کره جنوبی هواپیماهای ناشناس که احتمالا پهپاد بودند بر فراز حریم هوایی جزایر "کینمن" تایوان به پرواز درآمدند.

ژنرال چانگ زون-سونگ از فرماندهی دفاعی کینمن ارتش تایوان گفت:

این پهپادها به صورت جفت جفت حاضر می‌شدند و چهارشنبه شب حدود ساعت 21 و 22 به وقت محلی دو بار بر فراز حریم هوایی جزایر کینمن پرواز کردند. ما فورا تیرهای هشدار شلیک کردیم تا آنها را ازا ین منطقه دور کنیم. پس از آن، آنها دور زدند و وارد منطقه ممنوعه ما شدند و به همین خاطر ما آنها را متفرق کردیم.    

دفتر امور تایوان چین مستقر در پکن اعلام کرد:

مجازات ما برای نیروهای خارجی و سرسخت حامی استقلال تایوان کاملاً قانونی و منطقی است.

برچسب ها: 
نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان