يكشنبه، 4 آبان 1399 - 5:45

۱۳ عضو شورای امنیت با فعال شدن مکانیزم ماشه مخالفت کردند

شماره: 11006
Aa Aa

فرانسه، بریتانیا، چین، روسیه، آلمان، بلژیک، ویتنام، نیجر، سنت وینسنت، آفریقای جنوبی، اندونزی، استونی و تونس با بازگشت تحریم های ایران مخالفت کرده اند.

خبرگزاری رویترز خبر داد؛
۱۳ عضو شورای امنیت با فعال شدن مکانیزم ماشه مخالفت کردند

رویترز بر اساس اسنادی خبر داده است که درخواست آمریکا مبنی بر فعال شدن مکانیزم ماشه با شکست مواجه شده است.

به گزارش اسپادانا خبر، ۱۳ عضو از ۱۵ عضو دائمی و غیر دائمی شورای امنیت سازمان ملل با بهره‌گیری آمریکا از سازوکار موسوم به ماشه برای بازگرداندن تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران مخالفت کرده‌اند.

دولت آمریکا تاکید کرده «با استفاده از تمامی ابزارهای دیپلماتیکی که دارد» مانع از برچیده‌شدن تحریم‌های تسلیحاتی جمهوری اسلامی خواهد شد.

خبرگزاری رویترز می‌گوید نامه‌های ۱۳ عضو شورای امنیت طی ۲۴ ساعت پس از آن‌که مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، طرح بازگشت تحریم‌ها را به شورای امنیت برده، ارائه شده‌اند.

چهار عضو دائمی یعنی فرانسه، بریتانیا، چین و روسیه و اعضای انتخابی فعلی، آلمان، بلژیک، ویتنام، نیجر، سنت وینسنت و گرنادین‌ها، آفریقای جنوبی، اندونزی، استونی و تونس نامه‌های خود را در مخالفت ارسال کرده‌اند.

به گزارش رویترز این کشورها می‌گویند از آنجایی که دولت فعلی ایالات متحده از توافق اتمی خارج شده در نتیجه قادر به استفاده از مکانیسمی که در همان توافق پیش‌بینی شده بود، نیست.

این خبرگزاری می‌گوید تنها عضو باقی‌مانده دیگر، به جز آمریکا، یعنی جمهوری دومینیکن هنوز اظهار نظری در مورد موضع خود نکرده‌است.

جمهوری دومینیکن تنها کشوری بود که همراه ایالات متحده، به قطعنامه پیشنهادی برای تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران توسط شورای امنیت، رای «آری» داده بود.

یک دیپلمات در شورای امنیت به شرط عدم افشای نامش گفت:

باتوجه به مخالفت شدید اکثریت در شورای امنیت با فعال کردن اسنپ بک، رئیس دوره‌ای شورای امنیت، مجبور به ارائه پیش‌نویس قطعنامه‌ای با موضوع «ادامه لغو تحریم‌های ایران» نخواهد بود.

نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان