دوشنبه، 29 دى 1399 - 11:33

۲۵ هزار هکتار از مراتع و جنگل های ایران در سال جاری آتش گرفته است

شماره: 11899
Aa Aa

رئیس سازمان محیط‌زیست می گوید آتش‌سوزی‌های جنگل‌ها و مراتع را ما بیش از حد در جامعه بزرگ می‌کنیم؛ خیلی نباید نگران این مسئله باشیم.

عمده آتش‌سوزی‌ها به خاطر درگیری‌های قبیله‌ای است؛
۲۵ هزار هکتار از مراتع و جنگل های ایران در سال جاری آتش گرفته است

عیسی کلانتری، رئیس سازمان محیط‌زیست ایران گفت:

آتش‌سوزی‌های جنگل‌ها و مراتع را ما بیش از حد در جامعه بزرگ می‌کنیم چون بخشی از آن طبیعی است و بخش دیگر هم به موضوع فرهنگ جامعه مربوط است و عمدتا هم علت آتش سوزی‌ها به همین دو مورد برمی‌گردد.

به گزارش اسپادانا خبر، وی در گفتگو با ایلنا ادامه داد:

عمده آتش‌سوزی‌ها در خطه‌ی زاگرس اتفاق می‌افتد که در آن منطقه طایفه‌های مختلفی حضور دارند و متاسفانه درگیری‌های قومی قبیله‌ای و شخصی از عوامل اصلی آتش‌سوزی در آن مناطق است. اشتباهات انسانی را با آموزش عمومی می‌توان کم کرد مثل حرکت راننده کامیونی که ته سیگار خود را در مراتع کناره جاده می‌اندازد و این می‌تواند منجر به آتش‌سوزی آن منطقه شود اما بدترین نوع آتش سوزی، درگیری‌های قبیله‌ای است که متاسفانه در منطقه زاگرس زیاد دیده می‌شود به طور مثال یکی از کارهایی که در اختلاف طایفه‌ای انجام می‌دهند این است که برای انتقام گرفتن، مرتع‌های یکدیگر را آتش می‌زنند که آن آتش‌سوزی می‌تواند به مناطق جنگلی استان برسد و واقعا ما با این موضوع مشکل داریم و ماندیم با این مساله چه باید کرد. بخشی از علت آتش‌سوزی‌ها هم به سوء استفاده‌هایی که از طبیعت می‌شود، مربوط است به طور مثال کشاورزی می‌خواهد، زمین را زودتر برای کشت بعدی آماده کند و پسماند کشت قبل را آتش می‌زند و امکان دارد آن آتش از مزرعه به مراتع و از آنجا به بخشی از جنگل کشیده شود اما این علل یاد شده‌ آتش سوزی‌ها تنها ۲۰ درصد کل را شامل می‌شود و ۸۰ درصد باقی مانده به مشکلات طایفه‌ای که عمدتا در زاگرس هستند بر می‌گردد البته در مناطق دیگر که میزان آتش‌سوزی زیاد است از این دست موارد داریم. وقتی آتش سوزی می‌شود، کنترل آن در بعضی بخش‌ها مشکل است و اصلا نمی‌توان در این شرایط از هلیکوپتر استفاده کرد چون این موضوع بیشتر جنبه‌ی روانی دارد تا اینکه کارایی داشته باشد.

کلانتری افزود: امسال حدود ۷ هزار هکتار مرتع و شبه جنگل از مناطق حفاظت شده آتش گرفته است و در کل کشور حدود ۲۵ هزار هکتار آتش گرفته است که البته با توجه به حوادثی که در کل دنیا افتاده خیلی عدد بزرگی نیست. مهم است که نباید این مناطق آتش بگیرد اما در مقابل این آتش‌سوزی‌ها ما خطر بیماری‌های جنگلی را داریم که نابودی بیشتری را برای گیاهان زاگرس به همراه داشته است. این مشکلات پنهان مثل خشک شدن بلوط‌ها، آن منطقه را نابود می‌کند که یکی از علت‌های آن رفتارهای غلط مدیریتی در دهه‌های گذشته است که شخم زدیم و پوشش گیاهی را از بین بردیم، از طرفی استفاده‌ نامناسب از منابع آبی باعث فرسایش خاک شده است و درخت‌های جنگل ضعیف و ضعیف‌تر شدند، بنابراین بیماری که قبلا حالت مسالمت‌آمیزی با طبیعت داشته است، حالا بلای جان درختان شده است.

کلانتری با اشاره به افزایش آتش سوزی‌ها در سال جاری افزود:

اگر میزان آتش سوزی‌های امسال بیشتر بوده به دلیل بارندگی‌های خوبی بود که در منطقه زاگرس داشتیم، که در پی آن علف‌ها خوب رشد می‌کنند و زمانی که خشک می‌شوند مثل یک جرقه سریع آتش می‌گیرند، در کل خیلی نباید نگران این مسئله باشیم، بلکه این نگرانی را باید برای مسائل دیگر مثل آلودگی هوا، از بین بردن منابع تجدیدپذیر به طور کل، توسعه‌های غلط و استفاده‌های بی‌رویه از منابع طبیعی داشته باشیم، چون این موارد صدها برابر آتش سوزی‌ها به طبیعت لطمه می‌زند.

برچسب ها: 
نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان