يكشنبه، 3 مرداد 1400 - 23:57

۴۰۰ هکتار از مراتع جنگل آق مشهد ۸۰۰ سال پیش وقف شده است

شماره: 10823
Aa Aa

عیسی کلانتری گفته خرید تجهیزات هوایی اطفای حریق از توان اقتصادی دولت خارج است؛ با ۳۵۰۰ محیط‌بان حفاظت از منابع ژنتیک امکان‌پذیر نیست.

با اعلام رییس سازمان حفاظت محیط زیست ایران؛
۴۰۰ هکتار از مراتع جنگل آق مشهد ۸۰۰ سال پیش وقف شده است

عیسی کلانتری، معاون رئیس‌جمهور ایران و رییس سازمان حفاظت محیط زیست در یک کنفرانس برخط گفت:

فقر، یکی از عوامل مخرب محیط زیست است و در کشور با رعایت ضوابط محیط زیستی باید تولید صورت گیرد و چرخ زندگی مردم هم بچرخد.

به گزارش اسپادانا خبر و به نقل از ایسنا، رییس سازمان حفاظت محیط زیست با انتقاد از برخی از سیاست‌های ضدتوسعه‌ای در ایران ادامه داد: برخی از سیاست‌گزاران ارزش ذاتی آب را صفر در نظر می‌گیرند و همین سیاست‌ها به بهانه خودکفایی باعث نابودی منابع کشور شده است.

معاون رئیس‌جمهور در ادامه تاکید کرد: سازمان در حال به‌روزرسانی تجهیزات زمینی برای اطفای حریق است اما با مشکلات زیادی مواجه است. برخی انتقاد می‌کنند که چرا در آتش‌سوزی‌ها از امداد هوایی استفاده نشد؛ باید بگویم که با تجهیزات قدیمی که وجود دارد به ازای هر بیست پرواز، حتما یک نفر تلفات خواهیم داشت و از طرف دیگر برای خرید تجهیزات هوایی نیاز به سرمایه‌گذاری بالایی داریم که از توان اقتصادی دولت خارج است و باید شما استادان اقتصاد بگویید در این مورد باید چقدر سرمایه‌گذاری کرد.

معاون رئیس‌جمهور ضمن تاکید بر محدودیت‌های استخدامی، خاطر نشان کرد: با ۳۵۰۰ محیط‌بان حفاظت و صیانت از منابع ژنتیک کشور امکان‌پذیر نیست و دانشگاه ها باید فرهنگ جامعه را تقویت کنند کما این که تاکنون هم این کار توسط رسانه‌ها انجام شده است.

کلانتری ضمن اشاره به موضوع وقف دماوند گفت:

واقعیت آن چیزی نیست که در رسانه‌ها مطرح می‌شود. مثلاً وقف دامنه کوه دماوند مربوط به ۴۰۰ سال پیش است و جمع آن به ۱۰۰ هکتار هم نمی‌رسد. واقعیت جنگل آق مشهد هم ۴۰۰ هکتار از مراتعش وقف شده که مربوط به ۸۰۰ سال پیش است ضمن این که طبق فتوای مرحوم امام (ره) و رهبر معظم انقلاب، انفال قابل وقف نیست.

 معاون رئیس‌جمهور تصریح کرد: محیط زیست فقط جنگل نیست. سوخت اضافی که به وسیله خودروها در ترافیک می‌سوزد و باعث آلودگی هوا می‌شود نیز محیط زیست است.

برچسب ها: 
نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان