سه شنبه، 12 مهر 1401 - 14:51

میانگین بارش باران در سطح کشور کاهش 40 درصدی دارد

شماره: 2363
Aa Aa

داوود پرهیزگار: در سال زراعی جاری شاهد کم بارشی در بیشتر استانهای کشور نسبت به مدت مشابه پارسال و دوره بلندمدت آماری بوده ایم. امسال وضعیت بارشها در کشور نامناسبتتر بوده و عمده کم بارشی در جنوب، جنوب شرقی و شرق ایران رخ داده است.

رئیس سازمان هواشناسی؛
میانگین بارش باران در سطح کشور کاهش 40 درصدی دارد

رئیس سازمان هواشناسی گفت: میانگین بارش باران در سطح کشور طی سال زراعی جاری نسبت به دوره آماری بلندمدت کاهش 40 درصدی دارد.

به گزارش اسپادانا خبر، داوود پرهیزگار روز پنجشنبه در حاشیه مراسم معرفی مدیرکل جدید هواشناسی خراسان رضوی افزود: در سال زراعی جاری شاهد کم بارشی در بیشتر استانهای کشور نسبت به مدت مشابه پارسال و دوره بلندمدت آماری بوده ایم.

وی ادامه داد: امسال وضعیت بارشها در کشور نامناسبتتر بوده و عمده کم بارشی در جنوب، جنوب شرقی و شرق ایران رخ داده است.

رئیس سازمان هواشناسی گفت: در این مدت فقط شش استان شامل مرکزی، اردبیل، گیلان، قم، آذربایجان شرقی و لرستان در حد عادی و بالاتر از عادی بارش داشته اند و در سایر استانها بارش در حد زیر نرمال بوده است.

وی کم بارشترین استان کشور را در سال زراعی جاری هرمزگان با کاهش 89 درصدی بارندگی اعلام و بیان کرد: بیشترین بارش باران طی این مدت مربوط به استان مرکزی با 19 درصد بیشتر از حد نرمال گزارش شده است.

پرهیزگار افزود: خراسان رضوی هشتمین استان کشور پس از استانهای هرمزگان، یزد، کرمان، سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، بوشهر و فارس است.
وی میزان کاهش بارش در استان تهران را نیز طی در سال زراعی نسبت به دوره آماری بلند مدت 14 درصد عنوان کرد.

رئیس سازمان هواشناسی ادامه داد: طبق پیش بینیهای انجام شده بخشی از کمبودهای باران در سال زراعی جاری از طریق بارشهای زمستانه جبران خواهد شد اما تا انتهای سال شاهد کاهش 15 درصدی بارش در سطح کشور هستیم

وی گفت: بطور کلی در سال زراعی جاری خشکسالی متوسط برای کشور پیش بینی شده و با توجه به بارشهای کم از اکنون باید به فکر مدیریت مصرف آب در تابستان سال آتی بود.

منبع/ ایرنا

برچسب ها: 
نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان