رد صلاحیت نماینده منتخب بعد از اعلام صحت انتخابات ممکن نخواهد بود | اسپادانا خبر
 
 
يكشنبه، 30 ارديبهشت 1403 - 5:38

رد صلاحیت نماینده منتخب بعد از اعلام صحت انتخابات ممکن نخواهد بود

شماره: 2640
Aa Aa

نمایندگان مجلس با 151 رای موافق، 41 رای مخالف و 9 رای ممتنع رد صلاحیت منتخب نمایندگی مجلس پس از اعلام صحت انتخابات توسط شورای نگهبان را نپذیرفتند.

با تصویب طرح استفساریه تبصره 4 ماده 52 در مجلس؛
رد صلاحیت نماینده منتخب بعد از اعلام صحت انتخابات ممکن نخواهد بود

به گزارش اسپادانا خبر، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در ادامه جلسه علنی صبح امروز-یکشنبه 10 بهمن- طرح استفساریه تبصره 4 ماده 52 قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی را که از سوی شورای نگهبان به مجلس اعاده شده بود، مورد بررسی قرار داده و بخش‌هایی از این مصوبه خود را برای تامین نظر این شورا اصلاح کردند.

مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این پرسش استفساریه که آیا شورای نگهبان می‌تواند پس از اعلام صحت انتخابات حوزه انتخابیه مربوطه، صلاحیت منتخب را رد کند و به این وسیله آراء او را باطل نماید، اعلام كرد: خیر، پس از اعلام نظر قطعی و نهایی شورای نگهبان در مهلت 20 روزه مذکور در تبصره 4 ماده 52 قانون انتخابات مجلس درباره صلاحیت یک نامزد انتخابات و بعد از اعلام صحت انتخابات حوزه انتخابیه مربوطه با رعایت " قانون لزوم رسیدگی دقیق به شکایات داوطلبین رد صلاحیت شده در انتخابات مختلف مصوب 22 آبان 1378 مجمع تشخیص مصحلت نظام" این شورا نمی‌تواند اظهار نظر مجددی درباره صلاحیت آن نامزد یا منتخب داشته باشد و چنانچه مدارک جدیدی درباره او به شورا رسیده باشد این مدارک طبق ماده 30 آئین نامه داخلی مجلس در زمان بررسی اعتبارنامه‌های منتخبان مورد رسیدگی قرار گیرد.

در نهايت با رأي گيري از مجموع 248 نماینده حاضر در جلسه، 151 رای موافق، 41 رای مخالف و 9 رای ممتنع به استفساریه فوق داده شد.

لازم به ذكر است كه با وجود مصوبه امروز مجلس شورای اسلامی که آمده است شورای نگهبان نمی‌تواند پس از مهلت قانونی، در باره صلاحیت منتخب نمایندگی مجلس اعلام نظر کند، با توجه به اينكه قانون عطف به ماسبق نمی‌شود، تغييري در سرنوشت مينو خالقي منتخب مردم اصفهان در مجلس دهم ايجاد نمي‌شود.

منبع/ خبرآنلاین

نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان