دوشنبه، 2 خرداد 1401 - 14:51

وزیر اقتصاد از فرار مالیاتی گسترده‌ در اقتصاد ایران خبر داد

شماره: 2645
Aa Aa

در ایران اقشار فرودست مالی بیشتر از ثروتمندان مالیات پرداخت می‌کنند. همچنین فرار مالیاتی در ایران بیش از ۸۰ هزار میلیارد تومان تخمین زده می‌شود.

باید رابطه ممیز و مودی قطع و سیستمی شفاف ایجاد شود؛
وزیر اقتصاد از فرار مالیاتی گسترده‌ در اقتصاد ایران خبر داد

وزیر اقتصاد گفته است نظام مالیاتی و فرآیند شناسایی و وصول مالیات در ایران «نه عادلانه است، نه کارآمد.» به گفته علی‌طیب‌نیا نظام مالیاتی عادلانه نیست از این‌رو که عدالت عمودی و افقی را تامین نمی‌کند و کارآمد هم نیست چون نمی‌تواند منابع مالی لازم برای نیازهای دولت را تامین کند و فرار مالیاتی به نحو گسترده‌ای در اقتصاد ایران وجود دارد.

او گفته اکنون از کارشناسان و مشاوران بین‌المللی استفاده شده تا برای حل این مشکل برنامه‌ریزی شود به گونه‌ای که مالیات به صورت مکانیزه و بر اساس اطلاعات وصول شود، رابطه ممیز و مودی قطع و سیستمی شفاف ایجاد شود.

وزیر اقتصاد درباره مالیات‌ستانی از از نهادها و بنیادهای انقلاب هم گفته مالیات حقه دولت از همه مشمولان با همه ابزارهای پیش‌بینی شده در اصلاحیه قانون مالیات‌های مستقیم دریافت خواهد شد.

در ایران اقشار فرودست مالی بیشتر از ثروتمندان مالیات پرداخت می‌کنند. همچنین فرار مالیاتی در ایران بیش از ۸۰ هزار میلیارد تومان تخمین زده می‌شود. سال ۹۳ شرکت‌های وابسته به آستان‌ها و قرارگاه خاتم‌الانبیاء سپاه پاسدارن موظف به پرداخت مالیات شدند. با این حال دریافت‌نشدن مالیات این بنگاه‌های اقتصادی با اعتراض برخی نمایندگان مجلس مواجه شد که از دولت خواستند در دریافت مالیات «جسارت» به خرج دهد.

منبع/ ایسنا

برچسب ها: 
نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان