چهارشنبه، 22 آبان 1398 - 13:24

بخش‌هایی از اسناد مربوط به خاطرات آیت الله حالت محرمانه دارد

شماره: 2647
Aa Aa

هنوز هم بخش‌هایی از اسناد مربوط به خاطرات ایشان، حالت محرمانه دارد. عکس‌ها و فیلم‌ها و گفته‌های دیگران درباره ایشان همچنان جای کار دارد.

خانواده مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی اعلام کرد؛
بخش‌هایی از اسناد مربوط به خاطرات آیت الله حالت محرمانه دارد

جمعی از اعضای انجمن اندیشه و قلم با حضور در منزل آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، به همسر و خانواده آن مرحوم تسلیت گفتند.

به گزارش اسپادانا خبر، در این دیدار که با حضور خانم عفت مرعشی همسر آیت‌الله و محسن، یاسر، مهدی و فاطمه هاشمی فرزندان ایشان برگزار شد، ابتدا برخی اعضای انجمن به بیان دیدگاه‌های خود درباره آیت‌الله هاشمی رفسنجانی و نقش ایشان در انقلاب و همه مقاطع مهم و حساس نظام جمهوری اسلامی پرداختند.

دو نیاز و ضرورت بعد از رحلت آیت‌الله هاشمی

یکی از اعضای انجمن اندیشه و قلم، در سخنانی انجام کار پژوهشی و فکری روی آثار، اندیشه‌ها و خاطرات آیت‌الله هاشمی را یکی از نیازهای امروز جامعه خواند و گفت: مردم مشتاق چنین محصولاتی هستند و افکار عمومی به تحلیل‌های عمیق از اندیشه و آثار آیت‌الله هاشمی رفسنجانی نیارمند است.

او افزود: در زمان حیات ایشان، طرح‌هایی برای کار پژوهشی در این زمینه تهیه شده و مورد تأیید ایشان قرار گرفته بود که متأسفانه فرصت نشد با وجود خود ایشان پیگیری شود و امروز ضرورت دارد که پس از رحلت ایشان، آن کارها پیگیری و انجام شود.

این عضو انجمن، دیگر ضرورت امروز جامعه بعد از درگذشت آیت‎الله هاشمی را پرداختن به مظلومیت ایشان و دفاع از آن مرحوم در قبال هتاکی‌هایی دانست که با درگذشت ایشان نیز همچنان ادامه دارد.

او با اشاره به سخنان آیت‌الله جوادی آملی مبنی بر اینکه آیت‌الله هاشمی در زندگی و پس از وفات مظلوم بود و هست، تصریح کرد: مظلومیت آقای هاشمی با هیچ‌کس شخصیت‌های مظلوم انقلاب و حتی با مظلومیت شهید بهشتی نیز قابل مقایسه نیست چرا که با درگذشت ایشان هم این مظلومیت همچنان ادامه دارد در حالی که مظلومیت بهشتی با شهادتش پایان یافت.

تکلیف خاطرات چه می‌شود؟

علی شکوهی از اعضای انجمن اندیشه و قلم در این دیدار، در سخنانی با اشاره به جایگاه خاطرات آیت‌الله هاشمی رفسنجانی و اهمیت آن در تاریخ شفاهی کشور گفت: هاشمی با خاطراتش و با بازیگری‌اش در عرصه‌های مختلف و عملکردش در زندگی ما هست و خواهد بود.

این روزنامه‌نگار و تحلیلگر مسائل سیاسی و عضو انجمن اندیشه و قلم، با اشاره به نحوه انتشار کتب خاطرات آیت‌الله هاشمی در طول حیات ایشان که سالی یک شماره بود، از محسن هاشمی سؤال کرد: بعد از این وضعیت انتشار خاطرات چگونه خواهد بود؟ آیا به همان شکل سالی یک شماره ادامه پیدا می‌کند یا این روند تسریع می‌شود؟

محسن هاشمی فرزند ارشد آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در پاسخ به این سؤال اظهار کرد: دفتر نشر آثار پدرم که خوشبختانه با حضور خود ایشان شکل گرفت، پشتوانه‌ی قابل از ایشان داشت. اما تا زمان حیات ایشان، ما در کنار فعالیت‌های دیگرمان اگر جای خالی‌ای بود، فرصتی را به دفتر نشر اختصاص می‌دادیم. اما امروز وظیفه دفتر نشر سنگین‌ شده است. دیگر آقای هاشمی در بین ما نیست و باید وقت بیشتری برای نشر آثار ایشان بگذاریم. ضمن اینکه همه موارد هم فقط به خاطرات خلاصه نمی‌شود. برای هر پاراگراف خاطرات ایشان می‌شود صفحات نوشت و توضیحات داد.

محسن هاشمی افزود: هنوز هم بخش‌هایی از اسناد مربوط به خاطرات ایشان، حالت محرمانه دارد. عکس‌ها و فیلم‌ها و گفته‌های دیگران درباره ایشان همچنان جای کار دارد.

او همچنین بر ضرورت صیانت از اصل موضوع از مسیر ارتباط با بزرگان نظام تأکید کرد و گفت: بخش مهم کار ما این است که با بزرگان نظام به ویژه مقام معظم رهبری ارتباط مناسبی برقرار کنیم تا با هماهنگی کار پیش برود و اصل موضوع خدای نکرده تحت‌الشعاع کج نظری ها قرار نگیرد.

محسن هاشمی از اندیشمندان و فرهیختگان نیز دعوت کرد که با همراهی با دفتر نشر آثار آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، هر کدام بخشی از کار را برعهده بگیرند.

محسن هاشمی همچنین تأکید کرد: دفتر نشر آثار آیت‌الله هاشمی با کمک یک گروه اندیشمند و یک هیأت امنا، باید به سمت یک حرکت جدی‌تر حرکت کند. این موضوع همچنان جای بحث دارد و انشاءالله بعد از گذر از این مقطع فعلی که همچنان در جریان مراسم مربوط به رحلت ایشان هستیم، پیگیری خواهد شد.

مردم از مقاومت‌های هاشمی قدردانی کردند

فرزند ارشد آیت‌الله هاشمی رفسنجانی ضمن این سخنان، به حضور مردم در همه آیین‌های مربوط به رحلت پدر اشاره کرد و گفت: مردم با حضورشان از همه زجرها و مقاومت‌های آقای هاشمی قدردانی کردند.

خلأ اصلی، خلأ عقلانیتی است که هاشمی داشت

او همچنین به سخنان برخی بزرگان گفت: حرکت آقای هاشمی از ابتدا تا آخر، بر مبنای عقلانیت بود. و در خطبه معروف 88 نیز با همان عقلانیت بخش مهمی از نیروهای انقلاب را که داشتند از دست می‌رفتند دوباره به دامان انقلاب بازگرداندند. و بزرگان می گویند ما علاوه بر از دست دادن جسم آقای هاشمی، عقلانیت ایشان را از دست دادیم. نبود خود ایشان خلأ جسمی و ظاهری است و خلأ اصلی و واقعی، خلأ عقلانیت ایشان است.

محسن هاشمی در تأیید این سخنان افزود: آقای هاشمی در سراسر عمرش این عقلانیت را داشت و مشی ایشان، اعتدال، انسان‌دوستی و علاقه به مردم، اسلام واقعی و رفاه مردم بود.

در این دیدار، همچنین غلامعلی رجایی مشاور آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در سخنانی، به ویژگی‌های مکتب هاشمی اشاره کرد و از عقلانیت و اعتدال سخن گفت.

او افزود: برازنده‌ترین لقب برای آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، هاشمی کبیر است. او با ترویج اندیشه اسلام اعتدالی، تلاش می‌کرد انقلاب را به جوی خود بازگرداند.

در این جلسه همچنین حجت درخشنده یکی دیگر از اعضای انجمن اندیشه و قلم به بیان ویژگی‌های شخصیتی آیت‌الله هاشمی رفسنجانی پرداخت.

منبع/ ایلنا

برچسب ها: 
نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان