يكشنبه، 10 مهر 1401 - 7:56

وزیر امورخارجه فرانسه: با مذاکره مجدد برجام مخالفیم

شماره: 2688
Aa Aa

محمدجواد ظریف: دولت آمریکا در زمان مذاکرات و در چارچوب برجام به طور رسمی اعلام کرده است که موضوع موشک جزئی از برجام نیست.

در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با محمدجواد ظریف؛
وزیر امورخارجه فرانسه: با مذاکره مجدد برجام مخالفیم

وزیر امورخارجه فرانسه گفت: با هرگونه ابتکار که بر خلاف برجام باشد مخالفیم و اگر قرار باشد به مذاکره مجدد بینجامد حتما آن را قبول نداریم.

به گزارش اسپادانا خبر، ژان مارک آیرو در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با محمدجواد ظریف در پاسخ به سوالی درباره رویکرد فرانسه در قبال برجام افزود: شب گذشته و امروز صبح در نشست اقتصادی علاقه مندی فرانسه را به توافقات وین نشان دادم و تکرار کردم که با هرگونه ابتکار که بر خلاف برجام باشد، مخالفیم و اگر قرار باشد به مذاکره مجدد بینجامد حتما آن را قبول نداریم.

وی گفت: ترامپ در مبارزات انتخاباتی و پس از آن مطالبی را گفته است که ما آن را مورد توجه قرار دادیم و نگرانی هایی نسبت به آن داریم اما منتظریم ببینیم چه پیش می آید و خیلی مراقب و محتاط هستیم.

عقل سلیم حکم می کند ترامپ عقب نشینی کند

وزیر خارجه فرانسه با اینکه در این خصوص با وزیر خارجه آلمان مذاکره کرده ایم، گفت: ما بدون اینکه منتظر روشن شدن مواضع دولت آمریکا باشیم؛ می گوییم که مواضع یکجانبه به بهانه مبارزه علیه تروریسم در آمریکا با منع صدور روادید نگران کننده است و به موقع نیست. عقل سلیم حکم می کند که عقب نشینی کنند.

آیرو تصریح کرد: همه ما نگران امنیت شهروندان و علاقه مند به کنترل مرزها هستیم و کشورهایی که این کارها را انجام می دهند نباید اقداماتشان مغایر با تعهدات بین المللی در مورد پذیرفتن پناهندگان و عدم تبعیض بین شهروندان باشد.

وی اضافه کرد: آنچه انجام شد تبعیض آشکار نسبت به کشورها است و ما دوست داریم به اصول احترام گذاشته شود و اگر اقدامی انجام می شود؛ با احترام و بدون ایجاد تنش های بیهوده انجام شود.

وزیر امورخارجه فرانسه گفت: ما تنها نیستیم و خیلی از کشورها با رهیافت ما موافق هستند. فرانسه در این زمینه با دیگر اعضای اتحادیه اروپا وارد شور شده و با آنان اهداف مشترکی دارد.

ظریف: اجرای برجام مورد تاکید ایران و فرانسه است/ موضوع موشک جزئی از برجام نیست

وزیر خارجه کشورمان با اشاره به دیدارش با وزیر خارجه فرانسه درباره همکاری‌های سیاسی دو کشور گفت: اجرای برجام مورد تاکید دو طرف است .

محمد جواد ظریف پس از دیدار با همتای فرانسوی خود در کنفرانس مطبوعاتی گفت: امروز روابط را در حوزه‌های مختلف بررسی کردیم و صبح هم در سطح اقتصادی و زمینه‌های دیگر از جمله پیشرفت در حوزه بانکی و اقتصادی را نیز بررسی کردیم.

وی افزود: ماه آینده شاهد تولید مشترک خودرو و خارج شدن اولین خودرو از خط تولید خواهیم بود و این از اولین دستاوردها که موجب اشتغال و انتقال فناوری بوده است . همکاری در باره ایرباس، ساخت فرودگاه، قطارهای سریع السعیر، هسته ای و علمی و غیره را در این مدت داشتیم.

ظریف گفت: یادداشت هایی میان دو وزیر و صبح هم یادداشت‌هایی در اتاق بازرگانی امضا شد.

وی ادامه داد: حوزه مبارزه با مواد مخدر و قاچاق و مقابله با تروریسم و ثبات در منطقه را در ادامه مذاکرات و ناهار کاری بررسی می‌کنیم.

محمدجواد ظریف در واکنش به انتقادها نسبت به ادعای آزمایش یک موشک بالستیک جدید در ایران که از سوی آمریکا و شورای امنیت اعلام شده ، گفت: دولت آمریکا در زمان مذاکرات و در چارچوب برجام به طور رسمی اعلام کرده است که موضوع موشک جزئی از برجام نیست.

وی گفت: در قطعنامه 2231 عبارتی درباره موشک بالستیک است که ایران موضع خود را در همان زمان تصویب قطعنامه در آن مورد اعلام کرد.

ظریف ادامه داد: در قطعنامه 2231 اشاره شده است به موشک‌ بالستیکی که برای قابلیت حمل سلاح هسته‌ای طراحی شده است و این نوع موشک‌ها نباید مورد آزمایش قرار گیرند. ما همان موقع هم اعلام کردیم موشک‌های ما با قابلیت‌ حمل سلاح نیستند و برای حمل کلاهک‌های متعارف طراحی و ساخته می‌شوند.

وی ادامه داد: ایران به عنوان کشوری که بیشترین هزینه را از تروریسم بین‌المللی و تجاوز کشورهای خارجی پرداخت کرده است و سابقه تاریکی از نحوه عملکرد جامعه بین‌الملل در تجاوز هشت ساله عراق به ایران در ذهن دارد دفاع از خود را به اجازه طرف‌های دیگر موکول نمی‌کند. این در حالی است که جمهوری اسلامی ایران هیچ گاه علیه کشور دیگری از سلاح استفاده نکرده است مگر در دفاع از خود. ما هیچ وقت آغازگر جنگ نبوده‌ایم اما در مقابل حملات کشورهای خارجی با شجاعت و به اتکا مردم از خود دفاع می‌کنیم.

ظریف تأکید کرد: امیدواریم موضوع برنامه‌های دفاعی موشکی ما خارج از برنامه و قطعنامه 2231 بهانه‌ای برای بازی‌های سیاسی دولت جدید آمریکا نباشد.

منبع/ انتخاب

نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان