سه شنبه، 12 مهر 1401 - 13:46

توتال اطلاعات ما را به قطری‌ها بدهد،شکایت می‌کنیم

شماره: 2867
Aa Aa

وزیر نفت گفت: اگر اثبات شود که توتال اطلاعات ما را به طرف قطری داده است مسئله به دعوایی ختم می شود و توتال باید غرامت بپردازد.

زنگنه:
توتال اطلاعات ما را به قطری‌ها بدهد،شکایت می‌کنیم

به گزارش اسپادانا، بیژن زنگنه در گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه دو سیما افزود: تا پایان امسال بهره برداری از حوزه مشترک نفتی پارس جنوبی به ظرفیف ۳۵۵ هزار بشکه آغاز می شود.
 
وی گفت: ظرفیت برداشت از این حوزه تا ۱۰۰ هزار بشکه قابل افزایش است.
 
وزیر نفت افزود: مهم ترین میدان های ما از نظر ارزش و مقدار پارس جنوبی و غرب کارون است.
 
زنگنه گفت: طرح بهره برداری از میدان مشترک فرزاد تا کمتر از یک سال به اجرا در می آید.
 
توتال ملاحظات سیاسی دارد
 
وی با اشاره به امضای موافقتنامه همکاری با توتال افزود: هم اکنون از نظر فنی و بازرگانی در حال بررسی این موافقتنامه هستیم که تا دو ماه آینده تکمیل و ارسال خواهد شد.
 
وزیر نفت افزود: توتال ملاحظات سیاسی دارد که ما آنها را به وزارت خارجه ابلاغ کرده ایم.
 
زنگنه گفت: توتال اعلام کرده است در صورت وضع تحریم های جدید علیه ایران از سیاست های اتحادیه اروپا پیروی می کند.
 
وی افزود: ما بیش از سرمایه گذاری نیاز به فناوری داریم و آنچرا که از توتال در گذشته آموختیم باعث شد تا مراحل بعدی پارس جنوبی را خودمان پیش ببریم.
 
وزیر نفت گفت: هم اکنون نیاز به فناوری هایی داریم که در زمان افت تولید هم بتوانیم از میادین نفتی و گازی کشورمان استفاده بهینه کنیم.
 
اگر توتال اطلاعات را لو بدهد، شکایت می کنیم
 
زنگنه با اشاره به اینکه از ۳۰ فاز در حال اجرای پارس جنوبی تنها اطلاعات دو فازبه توتال ارائه شده است افزود: اگر اثبات شود که این شرکت فرانسوی اطلاعات ما را به طرف قطری داده است مسئله به دعوایی ختم می شود و توتال باید غرامت بپردازد.
 
وی گفت: عده ای دوست دارند ایران دوباره تحریم شود و نمی خواهند کشور در حال آرامش و توسعه باشد در حالی که در تحریم نمی توان به توسعه رسید.
 
وزیر نفت با اشاره به برنامه های این وزارتخانه برای پالایشگاه ها و جلوگیری از خام فروشی افزود: با اقدامات وزارت نفت مصرف فراورده های مایع از سال آینده محدود به نفت و گاز، بنزین و سوخت هوایی خواهد شد و مصرف نفت کوره، نفت سفید، گاز مایع و گازوئیل حرارتی به صفر نزدیک خواهد شد.
 
 خودکفایی در تولید بنزین با افتتاح پالایشگاه خلیج فارس
 
زنگنه گفت: با افتتاح پالایشگاه ستاره خلیج فارس در تولید بنزین خودکفا خواهیم شد و پس از آن به صادرات می اندیشیم.
 
وی افزود: ظرفیت تولید نفت خام از ۱/۷ میلیون بشکه در برنامه ششم به ۳ میلیون بشکه خواهد رسید.
 
وزیر نفت گفت: ظرفیت پالایشگاه های کشور هم به ۳ میلیون بشکه خواهد رسید که این مسئله همسو با اقتصاد مقاومتی است.
 
زنگنه با اشاره به امضا نهایی قرارداد پالایشگاه دوم آبادان در هفته اینده با طرف چینی افزود: با اجرای این طرح ۲۱۰ هزار ظرفیت جدید به پالایشگاه آبادان اضافه می شود.
 
وی گفت: دولت حتی پیش از برجام تصمیم ملی مهمی گرفت که بر اساس آن ما باید با حداکثر سرعت به بازار جهانی نفت باز می گشتیم در حالی که خیلی ها مخالف این کار بودند.
 
وزیر نفت افزود: بر این اساس در کمتر از سه ماه تولیدمان را یک میلیون بشکه افزایش دادیم.
 
زنگنه گفت: ظرفیت صادرات نفت از ۱/۲ میلیون بشکه به ۲/۸ میلیون بشکه افزیش یافته است.
 
مشکلی در دریافت پول نفت نداریم
 
زنگنه گفت: پیش از این نفتمان را تنها به ۶ کشور می فروختیم اما الان آزادی عمل داریم و مشتریانمان را خودمان انتخاب می کنیم و در دریافت مبالغ فروش نفت هم مشکلی نداریم.
 
وزیر نفت تاکید کرد: مصرف داخلی فراورده های نفتی نباید افزایش یابد و افزایش تولید عمدتاً باید به سمت صادرات باشد.
 
زنگنه گفت: نیروگاه های کشور تا چند سال پیش ۴۰ درصد مصرف سوختشان از فراورده های مایع بود که امسال این میزان به ۱۰ درصد کاهش یافته است.
 
وی افزود: باید روی ساخت خودروهای با کیفیت بهتر و مصرف کمتر و ساخت خودروهایی که سوختشان سی ان جی است تمرکز کنیم.
 
وزیر نفت با اشاره به اینکه ظرفیت پالایشگاهی کشور تا پایان سال اجرایی خواهد شد گفت: با برنامه ریزی های صورت گرفته تا سال ۱۴۱۰ کمبود بنزین و گازوئیل نخواهیم داشت.
 
زنگنه افزود: هم اکنون روزانه ۲۰ میلیون متر مکعب گاز به عنوان سوخت خودرو درکشور مصرف می شود که اگر این گونه نبود باید به همین میزان بنزین مصرف می شد.
 
وی با بیان اینکه ظرفیت تولید پارس جنوبی ۵۰۰ میلیون متر مکعب در روز است گفت: ۱۱ فاز پارس جنوبی تا پایان امسال آماده افتتاح می شوند.
 
وزیر نفت با بیان اینکه امسال سال طلایی پتروشیمی های کشور است افزود: طرح چندین واحد تولید اتان به اتلین و پرواتلین به ظرفیت ۹ میلیون تن، و به ارزش ۶ میلیارد دلار درکشور به اجرا در آمده که برخی از آنها به بهره برداری رسیده و تعدادی دیگر در آینده به بهره برداری خواهد رسید.
 
نیاز صنعت پتروشیمی به ۵۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری
 
زنگنه گفت:صنعت پتروشیمی کشور به ۴۵ تا ۵۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری نیازمند است که ۳۰ درصد از آن از محل سرمایه گذاری داخلی و ۷۰ درصد دیگر از محل فاینانس و وام هایی با قیمت مناسب تامین خواهد شد.
 
وی افزود: ظرفیت تولید بنزین یورو۴ از۲.۱ میلیون لیتر به ۲۵ میلیون لیتر رسیده است.
 
وزیر نفت گفت: سرمایه گذاری جدید برای اصلاح، بازسازی و بهبود تولیدات پالایشگاه های کشور الزامی است.
 
زنگنه افزود: تنها در دو حوزه نفتی ۶۷ میلیارد بشکه ذخیره درجا شناسایی شده که با وضعیت کنونی تنها ۷ درصد آن را می توانیم بهره برداری کنیم.
 
وی گفت: برای بهره برداری بیشتر و مناسب تر از این حوزه نیازمند تربیت نیروی انسانی مناسب و استفاده از فناوری های نوین هستیم.

منبع: مهر

نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان