يكشنبه، 5 تير 1401 - 6:19

کشف راه آب سنگی و حجاری شده در محدوده چهار باغ اصفهان

شماره: 3132
Aa Aa

در این محل بقایایی از سنگ چین با قطعات بزرگ یافت شد که مستندات آن در سفر نامه ها و پی نوشته های کتاب‌ها و عکس های قدیم وجود دارد. 

در یکی از خیابان های تاریخی و اصلیِ اصفهان؛
کشف راه آب سنگی و حجاری شده در محدوده چهار باغ اصفهان

سرپرست هیأت گمانه زنی ، شناسایی و احیای کف فرش چهار باغ عباسی اصفهان، از کشف راه آب سنگی و بقایای مختصری از حوض نمای دورتا دور سنگی و حجاری شده در محدوده چهار باغ روبه روی کاخ خیمه گاه خبر داد.
به گزارش اسپادانا خبر، سعید شهباز با اشاره به گمانه زنی روبه روی شیخ بهایی برای حوض نما گفت: در این محل بقایایی از سنگ چین با قطعات بزرگ یافت شد که مستندات آن در سفر نامه ها و پی نوشته های کتاب‌ها و عکس های قدیم وجود دارد.
این باستان شناس همچنین با اشاره به ادامه کاوش از چهارباغ به سمت بقایای معماری جهان نما، گفت: در این محدوده ترانشه 10 در 10 و گمانه 5 در 5 زده شد که در این کاوش کف فرش آجری قاجاری و قسمت اندکی صفوی یافت شد.
شهباز ساخت خیابان چهار باغ را به استناد تاریخ عالم آراى عباسى سال 1006 هجرى قمرى اعلام کرد و افزود: هر یک از باغهاى اطراف چهارباغ نامى مخصوص داشته است.
او اظهار داشت: مشهورترین این باغ ها بنا به نوشته شاردن، جهانگرد فرانسوى باغ تخت، باغ چهلستون، باغ کاج، باغ بابا امیر،باغ توپخانه، باغ نسترن، باغ فتح آباد، باغ پهلوان حسین، باغ بلبل،باغ مرغداران، باغ خانه شیران، باغ هزار جریب، باغ دراویش حیدرى و باغ دراویش نعمت اللهى هستند.
به گفته سعید شهباز، چهارباغ یکی از خیابان های تاریخی و اصلیِ اصفهان است که بین دروازه دولت و سی و سه پل قرار دارد و به دو بخشِ چهارباغِ بالا و چهارباغ عباسی تقسیم می شود.
طرح شناسایی و احیا کف فرش چهار باغ عباسی اصفهان با مجوز ریاست پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری انجام گرفت.

برچسب ها: 
نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان