صدا وسیما نباید از معلولیت برای سوگواری و جلب مخاطب استفاده کند | اسپادانا خبر
 
 
پنجشنبه، 31 خرداد 1403 - 0:32

صدا وسیما نباید از معلولیت برای سوگواری و جلب مخاطب استفاده کند

شماره: 3574
Aa Aa

امضاکنندگان نوشته‌اند: ما خواهان آنیم که طرح موضوع معلولیت در برنامه های ماه رمضان صدا و سیما به شکلی که رایج شده و جا افتاده است، متوقف شود.

در نامه اعتراضی گروهی از فعالان حقوق معلولان آمد؛
صدا وسیما نباید از معلولیت برای سوگواری و جلب مخاطب استفاده کند

گروهی از فعالان حقوق معلولان در نامه‌ای اعتراضی از رئیس صدا و سیما خواسته‌اند در برنامه‌های تلویزیونی که در آنها از معلولیت برای سوگواری و جلب مخاطب استفاده می‌کنند، تجدیدنظر شود.

به گزارش اسپادانا خبر در این نامه آمده: نزدیک به دو دهه است که معلولیت و افراد دارای معلولیت به موضوعی ثابت در برنامه های تلویزیونی ویژه ماه مبارک رمضان تبدیل شده‌اند. این رویکرد که متاسفانه سنت حاکم بر شوهای ویژه ماه رمضان شده است، معلولیت و تجربۀ زندگی همراه با معلولیت را به اندوه و سوگواری تبدیل کرده و با مفاهیمی خاص گره زده است که از جمله می توان به نگاه خیریه‌ای و صدقه سری، شکرگزاری پس از تماشای افراد دارای معلولیت، ترحم، بدبختی، ناتوانی، معصومیت و بی‌گناهی، فرشته‌های زمینی، قهرمان سازی از فرد دارای معلولیت یا همراهان غیرمعلول آنها، عجیب و شگفت‌آور نشان‌دادن زندگی همراه با معلولیت و فعالیت‌های عادی و روزمرۀ افراد معلول اشاره کرد.

امضاکنندگان نامه همچنین از پرسش‌های برخورنده و توهین‌آمیز و نگاه از بالا به پایین مجریان صدا و سیما در برخورد با معلولان انتقاد کرده و نوشته‌اند: ما خواهان آنیم که طرح موضوع معلولیت در برنامه های ماه رمضان صدا و سیما به شکلی که رایج شده و جا افتاده است، متوقف شود و معلولیت و زندگی همراه با معلولیت با نگاهی علمی، حقوقی، اجتماعی و تخصصی، جایی ثابت در برنامه‌های خبری، تحلیلی، گزارشی و نمایشی صدا و سیما داشته باشد.

منبع/ میدان

نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان