جمعه، 8 مهر 1401 - 18:40

عباس عراقچی: هنوز تا نقض فاحش و اساسی برجام فاصله داریم

شماره: 3929
Aa Aa

یک اتفاق نظر کامل در کمیسیون در این باره وجود داشت و قانون مراحل خود را طی خواهد کرد و پاسخ محکم ایران به این اقدام آمریکا نشان داده خواهد شد.

پس از جلسه ویژه کمیسیون امنیت ملی مجلس؛
عباس عراقچی: هنوز تا نقض فاحش و اساسی برجام فاصله داریم

عضو ارشد تیم مذاکره‌ کننده هسته‌ای با اشاره به اینکه آمریکا بندهای ۲۶، ۲۸ و ۲۹ برجام را نقض کرده گفت: هنوز تا نقض فاحش و اساسی برجام فاصله داریم.

به گزارش اسپادانا خبر، عباس عراقچی رئیس ستاد پیگیری اجرای برجام پس از جلسه ویژه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس که به منظور بررسی طرح مقابله با اقدامات ماجراجویانه آمریکا برگزار شد، اظهار داشت: وزارت خارجه با پیش‌نویس طرح تهیه شده در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس کاملا موافق و نیاز است که در مقابل حرکات خصمانه و خبیثانه آمریکا به خصوص به خاطر آثاری که در اجرای برجام می‌گذارد و منافع جمهوری اسلامی ایران از این توافق را کاهش می‌دهد، اقدام مقتضی صورت گیرد.

وی با بیان اینکه کلیات این طرح امروز در نشست اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی تصویب شد، ادامه داد: اتفاق نظر کاملی در کمیسیون و مجلس در این باره وجود دارد.

معاون حقوقی و بین‌الملل وزارت امور خارجه تأکید کرد: نقض بندهای 26 ،28 و29 برجام را از سوی آمریکایی‌ها شاهد هستیم و نیاز به عکس‌العمل مناسب دارد و خوشحالیم که یک اتفاق نظر کامل در کمیسیون در این باره وجود داشت و انشاءالله قانون مراحل خود را طی خواهد کرد و پاسخ محکم جمهوری اسلامی ایران به این اقدام آمریکا نشان داده خواهد شد.

عراقچی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه آیا در کمیسیون نظارت بر اجرای برجام به اقدامات آمریکایی‌ها اعتراضی شد یا خیر، عنوان کرد: هفته گذشته کمیسیون مشترک ایران و 5+1 تشکیل جلسه داد. ما همواره نقض برجام توسط آمریکا را به این کمیسیون گزارش و ثبت کرده‌ایم. چندین نامه تاکنون از سوی ظریف وزیر امور خارجه برای موگرینی نوشته شده و از او خواسته‌ایم بین کشورهای عضو برجام توزیع شود.

وی با بیان اینکه موارد نقض برجام، بدعهدی‌ها، تعلل‌ها و پیمان‌شکنی‌ها توسط آمریکایی‌ها همگی ثبت شده است، گفت: از نظر ما موارد نقض برجام مستند است و هفته گذشته نیز در کمیسیون مشترک بحث شد و اگر در بیانیه پایانی این کمیسیون هم ملاحظه کرده باشید، تأکید شده که باید تمامی مفاد برجام توسط طرف‌های برجام در فضای سازنده و همراه با حُسن‌نیت انجام شود.

عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای کشورمان با بیان اینکه کمیسیون مشترک انتقادات ایران را مورد توجه و تأیید قرار داده است، عنوان کرد: کمیسیون مشترک انتقادات ایران را مورد توجه و تأیید قرار داد که اجرای برجام توسط آمریکا به صورت کامل صورت نگرفته است، ما تمامی موارد را به‌طور کامل به هیئت نظارت گزارش می‌دهیم.

عراقچی که با خبرگزاری خانه ملت گفت‌وگو کرده است، تأکید کرد: نقض برجام صورت گرفته؛ اما هنوز تا نقض فاحش و اساسی برجام فاصله داریم و موارد را به هیئت نظارت گزارش می‌دهیم و درباره نحوه عکس‌العمل هم پاسخ مقتضی را هیئت نظارت اتخاذ خواهد کرد.

وی با بیان اینکه پیش‌نویس قانون مقابله با تحریم‌ها و کلیات آن در کمیسیون امنیت ملی مجلس به تصویب رسیده است، اظهار داشت: این قانون که کلیات آن در کمیسیون امنیت ملی مجلس به تصویب رسیده، قانون جامعی است هم اقدامات متقابل در برابر تحریم‌های آمریکا را دربرمی‌گیرد، اقدامات امنیتی آمریکا و اقداماتی را که علیه اتباع ایرانی در این خصوص صورت گرفته است شامل می‌شود باید اقتدار جمهوری اسلامی ایران در برابر آمریکایی‌ها نشان داده شود.

منبع/ تسنیم

برچسب ها: 
نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان