۹۳۰ خبرنگار از سال ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۶ میلادی کشته شده‌اند | اسپادانا خبر
 
 
جمعه، 1 تير 1403 - 18:51

۹۳۰ خبرنگار از سال ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۶ میلادی کشته شده‌اند

شماره: 4351
Aa Aa

افغانستان و مکزیک خطرناک‌ترین کشورها برای خبرنگاران بوده‌اند. یمن با ۱۱ مورد، عراق با ۹ مورد و سوریه با ۸ مورد در رده های بعدی قرار گرفته‌اند. 

نهاد آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد اعلام کرد؛
۹۳۰ خبرنگار از سال ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۶ میلادی کشته شده‌اند

نهاد آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد، روز دوشنبه (۸ آبان / ۳۰ اکتبر) در شهر بن آلمان اعلام کرد که ۹۳۰ خبرنگار از سال ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۶ میلادی در کشورهای مختلف جهان کشته شده‌اند.

به گزارش اسپادانا خبر، یونسکو این آمار را در ارتباط با روز جهانی "پایان مصونیت عاملان جرم و جنایت علیه گزارش‌گران" (دوم نوامبر) منتشر کرده است. در آمار منتشرشده از طرف یونسکو آمده است که تنها در سال گذشته میلادی (۲۰۱۶) ۱۰۲ خبرنگار در جهان کشته شده‌اند.

مطابق آمار یونسکو افغانستان و مکزیک خطرناک‌ترین کشورها برای خبرنگاران در سال گذشته میلادی بوده‌اند. در هر یک از این دو کشور ۱۳ خبرنگار کشته شده‌اند. پس از افغانستان و مکزیک یمن با ۱۱ مورد، عراق با ۹ مورد و سوریه با ۸ مورد قرار گرفته‌اند.
آخرین مورد کشته شدن یک خبرنگار که با اعتراض‌های جهانی نیز مواجه شد، مرگ دافنه کاروآنا گالیتسیا، خبرنگار افشاگر مالتی بود که در پی انفجار بمبی که زیر خودروی او تعبیه شده بود، کشته شد. پسر این روزنامه‌نگار دولت مالت را به دست داشتن در قتل مادرش متهم کرده است.

این سازمان اعلام کرده که تنها ده درصد از پرونده‌های مربوط به مرگ خبرنگاران از سال ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۶ به پایان رسیده و مجرم یا مجرمان این پرونده‌ها شناخته شده‌اند. در آمار یونسکو همچنین آمده است که در سال گذشته میلادی ۹۴درصد قربانیان خبرنگاران محلی بوده‌اند.
ولفگانگ شولتس، عضو هیئت مدیره کمیسیون یونسکو در آلمان، در این باره گفت: «قتل خبرنگاران، دستگیری خودسرانه آنها، شکنجه، ارعاب و پیگرد آنها باید متوقف شود و خلافکاران در دادگاه به سزای اعمال خود برسند.»

عضو هیئت مدیره کمیسیون یونسکو در آلمان در ادامه گفت که تنها ده درصد از عاملان قتل خبرنگاران شناخته و محکوم می‌شوند و این رقم بسیار کم است. او گفت: «تنها با مطبوعات آزاد می‌توان افکار عمومی را بازتاب داد.»

نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان