برخی در داخل ایران به سياست های جديد آمريكا تمايل دارند | اسپادانا خبر
 
 
شنبه، 20 خرداد 1402 - 13:35

برخی در داخل ایران به سياست های جديد آمريكا تمايل دارند

شماره: 4362
Aa Aa

مجلس و دولت بايد به مسائل داخلي و جنبه های اقتصادی آن تمركز داشته باشند. اين موضوع در لایحه بودجه آتی مورد توجه قرار می گيرد .

در گزارش کمیسیون امنیت ملی مجلس مطرح شد؛
برخی در داخل ایران به سياست های جديد آمريكا تمايل دارند

قرائت گزارش کمیسیون امنیت ملی در مورد برجام با تذکرهای پی‌در پی نمایندگان همراه شد. از رحیمی که رفتار غیرمنصفانه صدا و سیما را نقد کرد و با تأیید رئیس مجلس همراه شد تا قاضی‌پور که نسبت به «لبخند اروپایی‌ها» هشدار داد.

به گزارش اسپادانا خبر، در حاشيه قرائت گزارش شش ماهه سوم کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در اجرای برجام در جلسه علني امروز-چهارشنبه،10 آبان- برخي از نمايندگان نظراتشان را در قابل تذكر و اخطار بيان كردند.

عليرضا رحيمي نماينده اصلاح طلب مردم تهران در مجلس، گفت: اخطار من اصل 176 قانون اساسي است كه وظايف شوراي عالي امنيت ملي را مشخص كرده است. لازم است از همه تلاش‎هاي تيم ديپلماسي تشكر كنم. شما مي دانيد شوراي عالي امنيت، وظيفه هماهنگ نمودن فعاليت سياسي،‌ اقتصادي،‌ اجتماعي و اطلاعاتي در مورد تدابير كلي دفاعي را داراست.

او با نقد عملكرد صدا و سيما در مورد برجام،‌ تأكيد كرد: در مورد برجام و مناسباتي كه ايجاد شد،‌ مخصوصا رويكردي كه آمريكا بعد از دولت ترامپ در پيش گرفت، صدا و سيما به گونه اي عمل كرد كه گويا برخي از داخل به اين سياست هاي جديد آمريكا تمايل دارند. باتوجه به دستاوردهاي ارزشمند تيم مذاكره كننده هسته ای، جا داشت كه صدا سيما منصفانه عمل مي كرد.

علي لاريجاني در پاسخ،‌ ضمن تاييد اين اخطار، گفت: صدا و سيما بايد توجه لازم داشته باشد و بدانند که اين یک موضوع ملي است.

قاضي‌پور: به چاه ويل نرويم

قاضي پور نماينده مردم اروميه نيز در تذكر برجامي خود گفت: آنچه در گزارش كميسيون امنيت ملي در مورد اجرای برجام، گفته شد،‌ كافي نيست. چون ما با يك دولت ظالم و زورگو مواجه هستيم. چرا كميسيون امنيت ملي به شروط رهبري توجه نكرده است. نكند كه دولت با لبخند اروپايي ها در «چاه ويل» برود!

حاجي دليگاني نماينده مردم شاهين شهر نيز به موضع مشترك گزارش كميسيون امنیت ملی و دولت در مورد برجام انتقاد كرد و گفت: گزارش كميسيون امنیت ملی و سیاست خارجی گويا با همان قلمي نوشته شده كه گزارش دولت نوشته شده است. در حالي كه وظيفه كميسیون اين بوده است كه اين را تحليل كند و ببنيد قوانينی كه ما تدوين كرديم، اجرا شده است يا خير؟

دليگاني تأكيد كرد: به نظر مي رسيد کمیسیون امنیت ملی باید از دستگاه هاي مختلف گزارش مي گرفت و ارائه می داد، نه اينكه همان مطالبي كه دولت نوشته است را خلاصه تر به ما بگويد.

لاريجاني اما اين تذكر را رد كرد و گفت: گزارش كميسيون از باب اهميت موضوع بود و فقط منوط به گزارش دولت نيست. در قسمت آخر هم تجزيه و تحليل مجلس آورده شده است.

لاريجاني: متناسب با سرقت آمریکایی‌ها راهکار داریم

کاظم دلخوش در اخطاری با استناد به اصول 152 و 67 قانون اساسی گفت: بر اساس اصل 67 نمایندگان مجلس قسم خورده‌اند که همواره به استقلال و ائتلای کشور و خدمت به مردم پایبند باشند. در ارتباط با جاسوسی که به آمریکا رفت و 83 میلیون دلار از حقوق ملت ایران برداشته شد، ضروری بود که دولت، هیات رئیسه مجلس و کمیسیون امنیت ملی با توجه به تحریم‌های آمریکا و خصومتش، برخورد کنند.

نماینده مردم صومعه سرا در مجلس افزود: چه تدبیری اندیشیده شد تا بتوانیم مقابله به مثل کنیم و از تضییع حقوق‌مان جلوگیری و از حقوق ملت پاسداری نماییم؟

لاریجانی که ریاست جلسه علنی را بر عهده داشت در پاسخ به این اخطار گفت: همانطور که در گزارش کمیسیون امنیت ملی مجلس هم آمده بعضی از سرقت‌هایی که آمریکایی‌ها انجام دادند، متناسب با اقدامات آن‌ها راهکارهایی اتخاذ خواهد شد و حتما کمیسیون امنیت ملی این موضوع را پیگیری می‌کند.

اسدالله عباسي هم در تذكري تأكيد كرد كه «برخي از قسمت ها بویژه بحث اقتصادی برجام به درستي شفاف سازي نشده است.»

رئيس مجلس در پاسخ به اين تذكر نيز گفت: مسائل اقتصادي را در اولويت قرار داد. بايد بدانيم كه رفتار آمريكا امروز يك رفتار شرورانه است. شما به گذشته هم اگر نگاه كنيد، در ابتدا با دو نامه اي كه رئيس جمهور آمريكا داد مذاكره ها به نتيجه رسيد. اما آنها برخي از تعهداتشان را انجام نمي دهند و در اين گزارش هم صريح آمده است كه مواردي كه نقض كرده اند كدام است. مجلس و دولت بايد به مسائل داخلي كشور و خصوصا جنبه هاي اقتصادي آن تمركز داشته باشند. اين موضوع در لایحه بودجه آتي مورد توجه قرار مي گيرد.

منبع/ خبرآنلاین

برچسب ها: 
نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان