يكشنبه، 5 تير 1401 - 10:35

رائول کاسترو از قدرت کناره گیری می کند

شماره: 4502
Aa Aa

رائول کاسترو در سال ۲۰۰۶ به طور موقت جانشین برادر مریض خود فیدل کاسترو شد و دو سال بعد با رأی کنگره خلق کوبا رهبری را در اختیار گرفت.

پایان شش دهه حکومت برادران کاسترو؛
رائول کاسترو از قدرت کناره گیری می کند

پارلمان کوبا اعلام کرد که کناره‌گیری رائول کاسترو که پیشتر برای ۲۴ فوریه سال آینده برنامه‌ریزی شده بود به ۱۹ آوریل موکول شده است.

به گزارش اسپادانا خبر، رهبر ۸۶ ساله کشور سوسیالیستی کوبا این خبر را تائید کرده است. سال آینده نمایندگان مجلس ملی کوبا شورایی را انتخاب می‌کنند که وظیفه تعیین جانشین رائول کاسترو را بر عهده دارد.

کاسترو در سال ۲۰۰۶ به طور موقت جانشین بردار مریض خود فیدل کاسترو شد و دو سال بعد با رأی "کنگره خلق کوبا" رهبری دولت در این کشور را برای پنج سال در اختیار گرفت.
رهبر ۸۶ ساله کوبا سال ۲۰۱۳ نیز برای یک دوره پنج‌ساله‌ی دیگر در سمت خود ابقا شد. او همان زمان اعلام کرده بود که پس از این دوره از سمت‌های اجرایی کناره‌گیری می‌کند.

پایان شش دهه حکومت برادران کاسترو
با کنار رفتن رائول کاسترو دوران زمام‌داری او و بردارش پس از حدود ۶۰ سال به پایان می‌رسد. فیدل کاسترو از پیروزی انقلاب کوبا در سال ۱۹۵۹ بر این کشور حکومت می‌کرد. علت به تعویق افتادن دو ماهه‌ی کناره‌گیری رائول کاسترو "شرایط فوق‌العاده" کشور پس از طوفان و گردباد موسوم به "ایرما" عنوان شده است.

گردباد شدید "ایرما" در ماه سپتامبر سال جاری خسارت‌های سنگینی در کوبا به بار آورد و ۱۰ قربانی گرفت. درباره میزان خسارت‌های مالی این طوفان تا کنونی گزارشی منتشر نشده است.
رائول کاسترو رهبری حزب کمونیست کوبا را نیز در اختیار دارد و پس از کناره‌گیری از سمت اجرایی خود به عنوان رئیس شورای دولت، رهبر حزب باقی خواهد ماند.

رائول کاسترو در ماه‌های پایانی سال ۲۰۱۴ به تلاش‌های آشتی‌جویانه رئیس جمهور وقت ایالات متحده، باراک اوباما پاسخ مثبت داد و چند ماه بعد روابط دیپلماتیک میان دو کشور پس از چند دهه دوباره برقرار شد.

منبع/ خبرگزاری آلمان

برچسب ها: 
نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان