سی و هشت سال است جلوی اعتراضات را گرفته ایم | اسپادانا خبر
 
 
دوشنبه، 20 آذر 1402 - 15:25

سی و هشت سال است جلوی اعتراضات را گرفته ایم

شماره: 4579
Aa Aa

نعمت احمدی می گوید در دانشگاه تهران دانشجویان بسیجی بدون مجوز دور زدند، داد زدند و شعار دادند اما با گروه دیگری از دانشجویان برخورد شد.

تا به حال به کدام گروه مجوز تجمع داده است؟
سی و هشت سال است جلوی اعتراضات را گرفته ایم

به گزارش اسپادانا خبر، یک وکیل دادگستری گفت: متاسفم که وزارت کشور می‌گوید درخواستی ارائه نشده است. وزارت کشور تا به حال به کدام گروه مجوز داده است؟ وزارت کشور اصلا به افراد مجوز نمی‌دهد و فقط به یک سازمان و نهاد مجوز می‌دهد.

نعمت احمدی گفت: درهمین دانشگاه تهران یک گروه دانشجویان بسیجی بدون مجوز آمدند، دور زدند، داد زدند و شعار دادند. از تلویزیون هم پخش شد. با گروه دیگری از دانشجویان اما برخورد شد. مردم این دوگانگی را می بینند. ما به مرحله ای رسیده ایم که باید از این تلنگر قبل از آنکه تبدیل به یک سیلی شود، عبرت بگیریم. باید حرف های گذشته را تکرار نکرده و یک صفحه جدید باز کنیم.

وی در پاسخ به این سئوال که برخی اختصاص محل های مخصوص برای اعتراض و تجمع را راه حل دانستند. به نظر شما این راهکار در کشور ما با توجه به فضای موجود، کاربردی است؟ گفت: این نسخه زمانی می توانست کارآمد باشد که مطالبات به حد انفجار نرسیده بود. در خیلی از کشورها از این روش استفاده می کنند. در لندن هایدپارک دارند و روزهای یکشنبه در هر گوشه آن تجمعی دیده می شود. در فرانسه و دیگر کشورهای اروپایی نیز از این روش استفاده می کنند و مفید است اما بعد از اینکه سی و هشت سال جلو اعتراضات را گرفته ایم، نمی توانیم از این نسخه استفاده کنیم. این روش می توانست کارساز باشد به شرط آنکه از ابتدا به گونه دیگری عمل کرده بودیم.

این وکیل دادگستری گفت: الان که حتی در رعایت اصل 27 قانون اساسی مشکل داریم و نمی توانیم راهکارهایی از این قبیل ارائه کنیم. به فرض که وزارت کشور این روش را مورد استفاده قرار دهد، می گوید خود درخواست گنندگان باید حفاظت را به عهده بگیرند و اجازه ندهد که امنیت تجمع به هم بخورد؛ این هم ممکن نیست.

منبع/ نامه نیوز

نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان