تجمع اعتراضی کارگران و بازنشستگان تامین اجتماعی | اسپادانا خبر
 
 
سه شنبه، 11 مهر 1402 - 5:17

تجمع اعتراضی کارگران و بازنشستگان تامین اجتماعی

شماره: 4783
Aa Aa

تجمع کنندگان می گویند به اموال کارگران در سازمان تامین اجتماعی چوب حراج می‌زنند؛ مجلسی‌ها منابع سازمان تامین اجتماعی را تصرف و حق‌الناس را مخدوش می کنند.

حق درمان کارگران جزء اموال عمومی کشور نیست؛
تجمع اعتراضی کارگران و بازنشستگان تامین اجتماعی

در تجمع اعتراضی کارگران و بازنشستگان تامین اجتماعی که با هدف اعتراض به تصویب بند ز تبصره 7 لایحه بودجه برگزار شد. تجمع‌کنندگان اعلام کردند: حق درمان کارگران جزء اموال عمومی کشور نیست و هر کس این دو را با هم خلط می‌کند، از حقوق اطلاعی ندارد و جایش در مجلس شورای اسلامی نیست.

به گزارش اسپادانا خبر، تجمع اعتراضی کارگران مقابل ساختمان قدیم مجلس شورای اسلامی آغاز شد.

در این تجمع که چند صد نفر از کارگران و بازنشستگان تامین اجتماعی حضور دارند، با هدف اعتراض به تصویب بند ز تبصره 7 لایحه بودجه برگزار شده است.

حاضران در تجمع با در دست داشتن پلاکاردهایی از یک طرف اعتراض خود را به تصویب این بند را نشان می‌دهند و از طرف دیگر از شورای نگهبان می‌خواهند که جلوی دست‌اندازی به اموال کارگران را بگیرند.

شعارهای پلاکاردها اکثرا در ارتباط با درخواست از فقها و حقوقدانان شورای نگهبان برای جلوگیری از تصویب بند ز است.

فراخوان این تجمع توسط اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری و کانون عالی شوراهای اسلامی کار، چند روز پیش منتشر شد و تشکل‌های کارگران و بازنشستگان استان‌های مختلف از این تجمع اعلام حمایت کردند.

دارند به اموال کارگران در صندوق درمان سازمان تامین اجتماعی چوب حراج می‌زنند

رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری در تجمع امروز کارگران و بازنشستگان مقابل ساختمان شورای نگهبان در اعتراض به تصویب تبصره «ز» بند 7 لایحه بودجه سال 97 گفت: امروز آمده‌ایم که صدای مستضعفین را به گوش اعضای شورای نگهبان برسانیم؛ چراکه دارند به اموال کارگران در صندوق درمان سازمان تامین اجتماعی چوب حراج می‌زنند.

وی افزود: کارگران؛ ضعیف‌ترین اقشار جامعه هستند لذا نباید اجازه دهیم عده‌ای که در مجلس در حقوق خصوصی و عمومی و وجه تمایزات آنها اطلاع ندارند، به اموال آنان نگاهی غیرحمایتی داشته باشند.

صادقی با بیان اینکه؛ آنچه در صندوق درمان سازمان تامین اجتماعی وجود دارد از پول همین کارگران و زحمتکشان جمع شده است، گفت: واریز حق درمان کارگران به خزانه‌داری دولت خلاف اصل 53 قانون اساسی است. حق درمان کارگران جزء اموال عمومی کشور نیست و نخواهد بود و هر کس که این دو را با هم خلط می‌کند، از حقوق اطلاعی ندارد و جایش در مجلس شورای اسلامی نیست.

وی با بیان اینکه بهتر است که دولت به‌جای اموال کارگران؛ اموال وزارت بهداشت و صندوق‌های بیمه‌ای تحت نظر خود را به حساب خزانه‌داری واریز کند، گفت: ما نمی‌دانیم چرا با وجود اعتراضات مکرر بازهم عده‌ای با وزیر بهداشت در عدم اجرای قانون (اصل 53 قانون اساسی) همراهی کردند؟! این باید برای ما روشن شود که چرا چنین حرکتی علیه ضعیف‌ترین اقشار جامعه انجام شده است؟! این مجلس، مجلسی است که ضعفا را می‌زند و از قدرت در مقابل آنها حمایت می‌کند. چراکه همانطور که گفتم اجرای قانون بر زمین مانده، و آنچه که وزیر بهداشت دنبال می‌کرده، عملی شده است؛ آنهم به منظور ادامه اجرای طرح ورشکسته تحول نظام سلامت.

رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری با بیان اینکه قانون به صراحت گفته است که هزینه‌های حوزه درمان سازمان تامین اجتماعی باید توسط خودِ این سازمان اداره شود، افزود: مجلسی که فقرا به آن راه پیدا نکنند و طرفداران ثروت در آن بر سر کار بیایند، نتیجه‌اش همین می‌شود که اجرای قانون دست‌کم گرفته می‌شود. امروز وزیر بهداشت نه در جایگاه وزیری بلکه در جایگاه رئیس‌جمهوری نشسته است.

صادقی افزود: از جناب آقای جنتی، رئیس محترم شورای نگهبان رهبری می‌خواهیم که مانع از واریز حق بیمه‌های کارگران به خزانه‌داری کل کشور شود؛ چراکه این وسط کارگران چوب عده‌ای پزشک را می‌خورند که باد درآمدهای نجومی هر روز قدرتمندتر می‌شوند و حالا هم از حق درمان کارگران برای ثروتمندتر شدن؛ استفاده می‌کنند. این وسط همه می‌دانیم که طرح تحول سلامت شکست خورده است و این پول‌ها هم که قرار است به خزانه‌داری منتقل شود، به ناکجاآباد می‌رسد.

صادقی با بیان اینکه نباید اجازه دهیم مجلس شورای اسلامی، مجلس لردها شود، گفت: نمایندگان مجلس اگر دلشان برای نظام درمانی کشور می‌سوزد پول شرکت‌های دولتی را به این منظور اختصاص دهند و آن را با تصویب قانون راهی خزانه‌داری دولت کنند.

صادقی با بیان اینکه سازمان تامین اجتماعی امروز به ورطه ورشکستگی رسیده است، گفت: شرایط سازمان تامین اجتماعی به‌گونه‌ای نیست که کسی قصد دست‌اندازی به اموال بیمه‌شدگان را در آن داشته باشد. توجه داشته باشید که در لایحه بودجه بندهای دیگری برای دست‌اندازی به اموال کارگران وجود دارد که این‌بار صندوق بازنشستگی را هدف گرفته است. ما بارها به صراحت مشخص‌ کرده‌ایم که اوضاع روز به روز به سمت بحرانی‌تر شدن پیش می‌رود و نباید بیش از این شرایط را برای بیمه‌شدگان اسفناک‌تر کرد. این کارگران که امروز اینجا جمع شده‌اند طرفداران نظام و رهبری هستند و در چنین شرایطی نباید به آنها بیش از این ظلم شود.

صادقی افزود: چند سال پیش تجمع دیگری مقابل همین ساختمان مجلس قدیم آمدیم و شعار دادیم: «مجلس به ما عیدی داد/ یک نان آجری داد» و حالا هم همین شعار را تکرار می‌کنیم؛ لذا از شورای نگهبان می‌خواهیم که با ابطال این تبصره ضدقانونی به ما به‌جای نان آجری شهد شیرین عیدی دهد.

مجلس وکیل‌الدوله است؛ شورای نگهبان ورود کند

مجلسی‌ها با پیوندی نامبارک قصد دارند منابع سازمان تامین اجتماعی را تصرف و حق‌الناس را مخدوش کنند

رئیس هیات مدیره کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور در این تجمع گفت: پیوند دولت و مجلسِ وکیل‌الدوله کارگران را ناگزیر کرده از شورای نگهبان استمداد بطلبند.

اولیا علی‌بیگی در اعتراض به دست‌اندازی دولت به منابع سازمان تامین اجتماعی گفت: امروز جامعه کارگری به جایی رسیده که با صدای بلند فریاد می‌زند «هل من ناصر الینصرنی» چراکه به نظر می‌رسد دست به دست هم داده‌اند تا اموال کارگران را به یغما ببرند.

وی افزود: پیوند دولت و مجلسِ وکیل‌الدوله کارگران را ناگزیر کرده از فقهای شورای نگهبان استمداد بطلبند چراکه تامین اجتماعی نهادی عمومی و غیردولتی است و منابع مالی آن صد درصد متعلق به کارگران و بازنشستگان است.

این فعال کارگری افزود: فقهای شورای نگهبان باید بدانند دولت و مجلس هیچ نقشی در تامین منابع تامین اجتماعی ندارند؛ لذا صدای فریاد کارگران را بشنوند و نگذارند که با تصویب بند «ب» تبصره 7 لایحه بودجه حق کارگران و تبعات فرودست جامعه پایمال شود.

علی‌بیگی در ادامه گفت: در شرایط فعلی کشور کارگران با مشقت‌های فراوان و بدون امنیت شغلی مشغول به کارند. آنها قبل از گرفتن دستمزد 30 درصد آن را به تامین اجتماعی می‌دهند اما متاسفانه دولتمردان و مجلسی‌ها به‌جای آنکه قدر بازنشستگان کارگر را بدانند با پیوندی نامبارک قصد دارند منابع سازمان را تصرف کنند و حق‌الناس را مخدوش.

او ادامه داد: باز هم تاکید می‌کنم پیوند دولت و مجلس پیوندی نامبارک است و تلاش برای تصرف منابع سازمان دست‌اندازی به حق‌الناس است.

علی‌بیگی ادامه داد: ما کارگران و بازنشستگان به دو دلیل در برهه زمانی کنونی از شورای نگهبان استمداد می‌طلبیم؛ اول اینکه تامین اجتماعی به لحاظ نص صریح اساسنامه غیردولتی است بنابراین نمی‌توان اموالی را که متعلق به دولت نیست به خزانه دولت واریز کرد و دلیل دوم اینکه منابع تامین اجتماعی حق‌الناس است و براساس شرع و قانون نباید به حق‌الناس دست‌ درازی شود و خداوند نیز تعرض به حق‌الناس را نمی‌بخشد.

این فعال کارگری در پایان گفت:‌ از شورای نگهبان می‌خواهیم به نفع کارگران و در جهت دفاع از حق و عدالت وارد میدان شود و حق کارگران را به آنها برگرداند.

با مصوبه اخیر؛ کارگران و بازنشستگان باید کاسه گدایی به دست بگیرند

رئیس کانون عالی کارگران بازنشسته سراسر کشور دیگر سخنران این مراسم بود. وی گفت: تاکنون کارگران بازنشستگان در مقابل دست‌اندازی‌ها سکوت کرده‌اند اما دیگر نمی‌توانیم دست روی دست بگذاریم.

علی‌اصغر بیات با اشاره به انتقال منابع درمان تامین اجتماعی به خزانه‌داری کل گفت: با تصویب بند «ز» تبصره 7 لایحه بودجه، کارگران و بازنشستگان باید کاسه گدایی به دست بگیرند چراکه همه اموال آنها قرار است غارت و به حساب دولت واریز شود.

وی ادامه داد: تاکنون کارگران و بازنشستگان در مقابل برخی دست‌اندازی‌های دولتی سکوت کرده‌اند اما دیگر نمی‌توانیم دست‌روی دست بگذاریم و اجازه دهیم هر طور که می‌خواهند اموال ما را به یغما ببرند.

بیات با بیان اینکه در حال حاضر سه میلیون و اندی بازنشسته تامین اجتماعی در کشور وجود دارد، گفت:‌ این تعداد را در هر عددی ضرب کنیم به این نتیجه می‌رسیم که حداقل هفت میلیون نفر مستمری‌بگیر تامین اجتماعی در سراسر کشور زندگی می‌کنند که دولت باید به معاش آنها توجه کند. حالا دولت نه تنها این وظیفه حداقلی را انجام نداده بلکه قصد دارد اموال آنها را به یغما ببرد.

بیات در ادامه گفت: 70 درصد از بازنشستگان تامین اجتماعی حداقل‌بگیر هستند؛ بقیه هم دریافتی‌شان در مرز حداقل است. سوال اینجاست که همسان‌سازی وعده‌ داده شده چه شد؟ پس چرا اجرایی نشد؟ آقایان که وعده‌ها را عمل نکرده‌اند با چه جراتی می‌خواهند به اموال بازنشستگان و کارگران دست‌درازی کنند؟!

این فعال کارگران بازنشسته در پایان گفت: به عنوان مسئول ارشد تشکل بازنشستگان تامین اجتماعی سراسر کشور از شورای نگهبان تقاضا دارم صدای ما زحمتکشان را بشنود و مصوبه‌ای که اموال ما را قرار است غارت کند، لغو نماید.

منبع/ ایلنا

نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان