يكشنبه، 10 مهر 1401 - 6:50

اگر فردی حداقل ۱۰۰ هزار دلار وارد ایران کند می‌تواند اقامت بگیرد

شماره: 19302
Aa Aa

اینکه برخی فکر می‌کنند اگر برجام امضا نشود ما مشکل پیدا می‌کنیم کاملاً غلط است؛ می‌شود اقتصاد را در همین شرایط هم مدیریت کرد.

سید احسان خاندوزی، وزیر امور اقتصادی و دارایی ایران؛
اگر فردی حداقل ۱۰۰ هزار دلار وارد ایران کند می‌تواند اقامت بگیرد

سید احسان خاندوزی، وزیر امور اقتصادی و دارایی ایران گفت:

قرار است انحصار واردات شکسته شده و از انحصار چند شرکت خاص دولتی و خصوصی خارج شود.

به گزارش اسپادانا خبر و به نقل از مهر، او اظهار کرد:

بنا بر این است هر کس بتواند کالا را ارزان‌تر وارد کند او را تشویق کنیم و خودِ واردکننده‌ها با هم در کاهش قیمت کالاهای وارداتی رقابت داشته باشند. گفتیم هر کس بتواند ارز وارد کشور کند حتی اگر طلا هم باشد نه تنها ارزش افزوده‌ای گرفته نمی‌شود بلکه برای منشأ ارزَش هم سخت‌گیری نمی‌شود تا به راحتی سرمایه و سپرده‌گذاری انجام شود.

وی گفت:

باور ما این است که حتماً باید در تعاملات بین‌المللی از همه فرصت‌ها استفاده کنیم و البته نیازهایی هم که لازم داریم از طریق روابط تجاری خوب به دست بیاوریم اما اختلاف نظر این است که دنیا تنها یک کشور و یک مجموعه محدود از کشورها نیست، میزان افزایش روابط تجاری ایران با کشورهای همسایه و کشورهایی که با ما تعامل دارند در یک سال ۳۰ تا ۴۰ درصد افزایش پیدا کرده در عین اینکه همچنان مسئله مذاکرات و برجام و توافق هم در مسیر بوده و اما گشایشی در آن انجام نشده بود. حتماً یکی از ارکانی که به رشد اقتصادی ما کمک می‌کند این است که با دیگر کشورها دیپلماسی اقتصادی فعال داشته باشیم و خودمان را منحصر نکنیم اما اینکه برخی فکر می‌کنند اگر برجام امضا نشود ما مشکل پیدا می‌کنیم کاملاً غلط است. نمی‌گوئیم با دنیا کاری نداشته باشیم و خودمان خودمان را اداره کنیم اما می‌گوئیم همین الان در نیمه دوم سال ۱۴۰۰ دو برابر نفتی که قبلاً می‌فروختیم صادر کنیم و بیشتر از این هم ظرفیت داریم. در مورد سرمایه‌گذاری‌های خارجی هم قراردادهای فراوانی اجرا می‌شود و اینها گواه این است که می‌شود اقتصاد را در همین شرایط هم مدیریت کرد.

خاندوزی با بیان اینکه تحریم‌ها قطعاً اثر دارد و کارها را در برخی موارد دشوار می‌کند گفت:

اما حتماً می‌توانیم اقتصاد را بدون گره زدن به مسئله مذاکرات ادامه داده و اداره کرده و حتی باید بتوانیم ادامه رشد را هم پیاده کنیم. در بحث توسعه اقتصادی نیز چند برابر دوره گذشته با طرف چینی تعامل پیدا کردیم و تمرکزمان را بیشتر روی کشورهایی گذاشتیم که نیاز به صادرات ما دارند حتی نقطه مشخصی را در مشهد برای جلب سرمایه‌گذاری کشورهای شمالی و غربی دایر کردیم.

سخنگوی اقتصادی دولت در خصوص قانون اقامت گرفتن ایران با سقف سرمایه‌گذاری ۲۵۰ هزار دلار اظهار کرد: ق

بول داریم که سقف‌های اعلام شده بالاست لذا به ۱۰۰ هزار دلار کاهش پیدا کرده و اگر فردی حداقل ۱۰۰ هزار دلار وارد کشور کند می‌تواند اقامت بگیرد و تمهیداتی فراهم شده برای اینکه جذابیت بیشتری برای جذب سرمایه گذاری ایجاد شود.

نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان