دوشنبه، 11 فروردين 1399 - 9:27

با شیوع کرونا سازمان بهداشت جهانی وضعیت اضطراری اعلام کرد

شماره: 9185
Aa Aa

دبیرکل سازمان جهانی بهداشت بزرگترین نگرانی موجود را احتمال انتشار ویروس به کشورهایی عنوان کرده که سیستم بهداشتی ضعیف‌تری دارند.

پس از گسترش ویروس کرونا در ۱۸ کشور جهان؛
با شیوع کرونا سازمان بهداشت جهانی وضعیت اضطراری اعلام کرد

در پی شیوع ویروس کرونا، سازمان بهداشت جهانی با اعلام وضعیت اضطراری بین‌المللی، گسترش روز افزون این ویروس در چین را نگران کننده عنوان کرد.

به گزارش اسپادانا خبر و به نقل از خبرگزاری فرانسه، "تئودور آدهانوم"، دبیر کل سازمان جهانی بهداشت این تصمیم را پس از برگزاری جلسه کمیته اضطراری و بدست آوردن شواهدی در مورد گسترش ویروس کرونا در حدود ۱۸ کشور اعلام کرد.
آدهانوم در یک کنفرانس خبری در ژنو گفت:

هفته‌های گذشته شاهد شیوع بی‌سابقه‌ای بوده‌ایم که با یک پاسخ بی‌سابقه مواجه شده است.

وی افزود: بگذارید واضح بگویم. این اعلامیه رأی عدم اعتماد به چین است.
به گفته دبیرکل سازمان جهانی بهداشت بزرگترین نگرانی ما احتمال انتشار ویروس به کشورهایی که سیستم بهداشتی ضعیف‌تری دارند، است.

ویروس کرونا علاوه بر گسترش در شهرهای چین توانسته در بیش از ۱۰۰ مورد در سایر کشورها از جمله ژاپن تا ایالات متحده رخ داده و باعث تحریک احساسات ضد چینی و موجی از خرید ماسک شده است.

این ویروس که از خانواده «ویروس کرونا» شناخته شده است دوره نهفته نسبتا طولانی از چند روز تا دو هفته دارد و همین باعث شده است تا زمانی که علایمی چون تب و تنگی نفس در مبتلایان بروز نکند از آن آگاهی ندارند و ضرورتی برای رفتن به بیمارستان نمی‌بینند.

تاکنون ۶ نمونه از ویروس کرونا در جهان کشف شده است و با این مورد تعداد آن به هفت مورد رسیده است این ویروس جزو خانواده بزرگی از ویروس‌ها است که از ویروس سرماخوردگی معمولی تا عامل بیماری سارس را شامل می‌شود. در معمولی‌ترین حالت این ویروس باعث سرماخوردگی می‌شود اما در مواردی باعث سندروم حاد تنفسی یا همان "سارس" می‌شود نشانه‌های ابتلا به این ویروس در انسان تب، سرفه و تنگی نفس است.

 

نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان