به دنبال آمارسازی در اقتصاد نیستیم | اسپادانا خبر
 
 
يكشنبه، 31 تير 1403 - 10:50

به دنبال آمارسازی در اقتصاد نیستیم

شماره: 21898
Aa Aa

او با بیان این که کسی با یک ساعت کار در هفته شاغل حساب نمی‌شود گفته همه مسئولان موظف به تسهیل فضای کسب و کار در اقتصاد دیجیتال هستند.

برداشتن گام‌های بلند در زمینه هوش مصنوعی ضروری است؛
به دنبال آمارسازی در اقتصاد نیستیم

سید ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور اسلامی ایران در نشست با جمعی از «فعالان اقتصاد دیجیتال» گفت:

عقب‌ماندگی در این حوزه خسارت‌بار و غیرقابل جبران است.

به گزارش اسپادانا خبر، او با اشاره به انگیزه و استعداد فوق‌العاده جوانان کشور در حوزه اقتصاد دیجیتال، برنامه‌ریزی برای حفظ و جذب استعدادها و برداشتن گام‌های بلند در زمینه هوش مصنوعی را ضروری دانست.

رئیسی زمینه‌سازی برای حضور بیشتر بخش خصوصی در کسب و کارهای مجازی را از وظایف دولت و همچنین اتحادیه‌هایی که در حوزه اقتصاد دیجیتال فعالیت دارند دانست:

نقش دولت در عرصه کسب و کارهای دیجیتال، حمایت، هدایت و نظارت و تنظیم‌گری است.

او با تاکید بر اینکه همه مسئولان و بخش‌های دولتی موظف به تسهیل فضای کسب و کار در اقتصاد دیجیتال و رفع موانع در این حوزه هستند از تعدد مراجع و اطاله فرآیند صدور مجوز به عنوان یکی از مهم‌ترین موانع این عرصه یاد کرد:

دستگاه‌ های تنظیم‌گر باید به نحوی فعالیت‌شان را تنظیم کنند که موجب اخلال در کسب و کار نشود.
او با تاکید بر لزوم توجه به آموزش و تربیت نیروی انسانی کارآمد در حوزه اقتصاد دیجیتال گفت:

خوشبختانه نیروی کار توانمندی در عرصه اقتصاد دیجیتال داریم اما میزان اشتغال‌زایی در این حوزه، متناسب با این ظرفیت‌های موجود و قابل قبول نیست.

وی با بیان اینکه از ابتدای آغاز به کار دولت سیزدهم کارگروهی تخصصی برای پیگیری مسائل مرتبط با اقتصاد دیجیتال تشکیل و اختیارات دولت به آن تفویض شده است از این کارگروه خواست که به صورت مستمر مشکلات مربوط به کسب و کارهای مجازی را رصد کرده و برای رفع آنها تلاش مضاعف کند.

«تسهیل و تضمین اصل و سود سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی در کسب و کارهای دیجیتال»، «تضمین خرید خدمات صاحبان کسب و کارهای مجازی»، «تخصیص ارز مناسب برای توسعه اقتصاد دیجیتال»، «حمایت از صادرات فناوری و خدمات دیجیتال» و «فعال شدن ستاد ویژه اقتصاد رمز ارز» از دیگر تأکیدات دکتر رئیسی در این نشست بود.

رئیس جمهور با یادآوری دستور صریح خود به دستگاه‌های دولتی درباره اینکه بدون نظر و مشورت فعالان بخش خصوصی نباید درباره مسائل آن حوزه تصمیم‌گیری کنند، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، وزارت ارتباطات و مرکز ملی فضای مجازی را مکلف کرد نظام مسائل مربوط به حوزه اقتصاد دیجیتال و کسب و کارهای مجازی را احصا کرده و مشکلات را با هم‌اندیشی و همکاری خود فعالان این حوزه برطرف کنند.

رئیسی همچنین با تاکید بر لزوم ثبات در سیاست‌گذاری و تصمیمات دولتمردان گفت:

سرمایه‌گذاری در هر حوزه‌ای نیازمند ثبات است به نحوی که شرایط پایدار و مسیر آینده قابل پیش‌بینی باشد تا تولیدکننده بتواند با اطمینان و در فضایی واقعی فعالیت کند.

او مرکز ملی فضای مجازی را مأمور کرد پیشنهادات ارائه شده در این نشست را برای تهیه لایحه جهت کنترل ریسک سرمایه‌گذاری در اقتصاد دیجیتال و همچنین ایجاد شورای رقابت اقتصاد دیجیتال مورد بررسی قرار دهد:

سهم هفت درصدی اقتصاد دیجیتال در کشور باید در گام اول به ۱۰ درصد برسد و در گام‌های بعدی با کمک شرکت‌های دانش‌بنیان که امروز از ۵ هزار به ۸ هزار شرکت رسیده افزایش بیشتری یابد.

وی با بیان این که بدنبال آمارسازی در اقتصاد نیستیم و اعداد و ارقام باید واقعی باشد اظهار داشت:

کسی با یک ساعت کار در هفته شاغل حساب نمی‌شود.

او گفت که برداشتن گام‌های بلند در زمینه هوش مصنوعی ضروری است

نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان