دوشنبه، 18 اسفند 1399 - 0:39

حداقل 35 درصد از کارگران ایران حقوق و مزایای شغلی دریافت نمی کنند

شماره: 12494
Aa Aa

96درصد قراردادهای کار موقت است و با وجود این که پرداخت حق سنوات، بن خوار و بار، حق مسکن قانون است اما به بسیاری از کارگران پرداخت نمی شود.

رئیس کمیته دستمزد کانون شوراهای اسلامی کار؛
حداقل 35 درصد از کارگران ایران حقوق و مزایای شغلی دریافت نمی کنند

برخی کارگران ایران حداقل های قانونی کار را دریافت نمی کنند. آن ها در بهترین حالت تنها پایه حقوق را دریافت می کنند و مشمول سایر مزایا نمی شوند. 

به گزارش اسپادانا خبر و به نقل از تسنیم، فرامرز توفیقی، رئیس کمیته دستمزد کانون شوراهای اسلامی کار با بیان اینکه 96درصد قراردادهای کار موقت است گفت:

35درصد از 96 درصد قراردادهای موقت از مزایای شغلی بهره مند نیستند؛ درست است که پرداخت حق سنوات، بن خوار و بار، حق مسکن یک قانون است اما به بسیاری از کارگران پرداخت نمی شود.

توفیقی بیان کرد:

دولتمردان می گویند اگر کارگری این مزایا را دریافت  نمی کند به ادارات کار شکایت کند اما به راستی کدام کارگر شکایت می کند؟ کارگری که قرارداد شفاهی دارد شکایت کند؟ کارگری که طبق ماده 7 قانون کار قراردادش لحاظ نمی شود و حتی یک نسخه از قراردادش در اداره کار نیست شکایت کند؟ کارگری که از ترس بیکاری و نداشتن امنیت شغلی کار می کند شکایت کند؟ کارگری که هیچ دفاعی ندارد شکایت کند؟

رئیس کمیته دستمزد کانون شوراهای اسلامی کار گفت:

30 سال از تصویب قانون کار می گذرد اما قانون کار برای کارگران در کارگاه های کوچک اجرا نمی شود. گفت: بهتر است برای افزایش دستمزد پایه حقوق افزایش پیدا کند که اگر کارگری مزایای حقوق را دریافت نکرد بتواند از بس هزینه های زندگی بربیاید.

نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان