سوئیفت بانکی ایران و روسیه متصل شد | اسپادانا خبر
 
 
چهارشنبه، 9 اسفند 1402 - 20:17

سوئیفت بانکی ایران و روسیه متصل شد

شماره: 21094
Aa Aa

گفته شده با امضای تفاهم نامه همکاری ایران و روسیه تبادلات مالی و بانکی این دو کشور و ۱۳ کشور دیگر که در روسیه حضور دارند تسهیل خواهد شد.

تفاهم نامه اتصال پیام‌رسان‌های مالی روسیه و ایران امضاء شد؛
سوئیفت بانکی ایران و روسیه متصل شد

تفاهم نامه همکاری ایران و روسیه با موضوع اتصال پیام‌رسان‌های مالی دو کشور به امضاء رسید.

به گزارش اسپادانا خبر و به نقل از ایسنا، محسن کریمی، معاون امور بین‌الملل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در مراسم امضای تفاهم نامه ایران و روسیه با موضوع اتصال پیام رسان‌های مالی دو کشور اظهار کرد:

از یکسال گذشته سند اقدامات مشترک ایران و روسیه به امضای طرفین رسید و این تفاهم نامه اولین اقدام بود که عملیاتی شد از این به بعد پیام رسان‌های مالی همه بانک‌های ایران و همه بانک‌های روسیه به یکدیگر متصل شدند. بر اساس این تفاهم نامه سامانه‌های پیام رسان دو کشور به یکدیگر متصل خواهند شد و همه بانک‌های ایران و همه بانک‌های روسیه می‌توانند پیام های استاندارد بانکی داشته باشند و همه بانک‌های ایران در خارج از کشور و همه بانک‌های خارجی متصل به سامانه پیام رسان روسیه که شامل بیش از ۱۰۰ بانک در ۱۳ کشور خارجی (به غیر از روسیه) است می‌توانند در قالب بستری فراهم شده با بانک‌های ایران تبادل داشته باشند.

او با بیان این‌که این تفاهم نامه در راستای تسهیل روابط بانکی بوده و اجرای آن تسهیل مبادلات تجاری و کار بازرگانان و تجار کشورهاست گفت:

در بستر این دو پیام رسان همه پیام‌های استاندارد بانکی از جمله حواله، ضمانت نامه، ال سی و غیره قابل تبادل است و با توجه به این‌که بانک‌های مرکزی دو کشور تبادل و تعاملات‌شان بر پایه زیرساخت‌های ملی خودشان است این تفاهم‌نامه غیرقابل توقف و تحریم‌ناپذیر است. طی روزهای آینده با توجه به حضور تیم فنی بانک مرکزی روسیه در تهران زمینه برقراری ارتباط همه بانک‌های ایران و روسیه در بستر این پیام‌رسان‌ها فراهم خواهد شد.

ولادیسلاو گردچین، نماینده بانک مرکزی روسیه نیز در این باره گفت:

بزرگترین مزیت این تفاهم‌نامه این است که تحریم‌های غربی نمی‌تواند روی آن اثر بگذارد و سازمان‌های مالی ما پس از امضای این تفاهم‌نامه به صورت گسترده‌تری با سایر نهادها و سازمان‌های مالی ایران در ارتباط خواهند بود. این تفاهم‌نامه مربوط به پیام‌رسان‌های مالی و نقل و انتقالات وجوه است که بسیار به تجار دو کشور کمک خواهد کرد.

نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان