قانون دست ما را برای برگزاری دادگاه های علنی بسته است | اسپادانا خبر
 
 
پنجشنبه، 3 خرداد 1403 - 11:07

قانون دست ما را برای برگزاری دادگاه های علنی بسته است

شماره: 22829
Aa Aa

ما در برخی موضوعات مبتنی بر قانون اساسی جلو نرفته‌ایم و محدودیت‌هایی را در طول دهه‌ها و سال‌ها ایجاد کرده‌ایم که تصور داریم به نفع ماست.

محسنی اژه‌ای، رئیس قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران؛
قانون دست ما را برای برگزاری دادگاه های علنی بسته است

محسنی اژه‌ای، رئیس قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران در دیدار با رئیس و معاونین سازمان صداوسیما گفت:

ما و صداوسیما اهداف کلان مشترکی داریم که همان تحقق آرمان‌های نظام جمهوری اسلامی است و اعتقاد من آن است که یک مسئول نباید از رسانه بهراسد. باید این فضا شکسته شود.

به گزارش اسپادانا خبر و به نقل از مرکز رسانه قوه قضاییه، او بیان داشت:

من همواره تاکید داشته‌ام که باید در چارچوب قانون مسائل را شفاف و روشن بیان کرد. ما در برخی موضوعات مبتنی بر قانون اساسی جلو نرفته‌ایم و محدودیت‌هایی را در طول دهه‌ها و سال‌ها ایجاد کرده‌ایم که تصور داریم این محدودیت‌ها به نفع ماست اما به اعتقاد من اگر نگوییم این محدودیت‌ها به ضرر ما بوده حداقل باید بگوییم به نفع ما نیز نبوده است برای نمونه قانون اساسی تاکید دارد به غیر از چند مورد استثناء، دادگاه‌ها و محاکمات علنی باشد اما در این زمینه قانون دست ما را بسته است. گفته می‌شود که دادگاه علنی باشد اما مفاد آن انتشار پیدا نکند. من بعنوان قاضی‌ای که تجربه برگزاری دادگاه‌های علنی را دارم می‌توانم بگویم که برپایی محاکمات علنی و انتشار مفاد آنها به نفع منِ قاضی و دستگاه قضایی بوده است. وقتی در اثر برپایی دادگاه‌های علنی، ضعف‌ها و استدلالات مشخص شود می‌توانیم در راستای رفع و تقویت آنها گام برداریم. از سویی دیگر دادگاه‌های علنی برای مردم هم از جهت آگاهی‌بخشی و سایر جهات مؤثر بوده و برای بسیاری از افرادِ مورد محاکمه نیز بازدارندگی بیشتری از اعمال مجازات داشته است.

نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان