يكشنبه، 19 ارديبهشت 1400 - 23:45

آمریکا تنها تحریم های منطبق با برجام را لغو می کند

شماره: 13153
Aa Aa

اولیانوف می گوید آینده نزدیک نشان خواهد داد که آیا آمریکایی ها تصمیم به لغو یکباره کلیه تحریم ها می گیرند یا آن ها را گام به گام آن برمی دارند

نماینده روسیه در سازمان های بین المللی مستقر در وین؛
آمریکا تنها تحریم های منطبق با برجام را لغو می کند

میخاییل اولیانوف، نماینده روسیه در سازمان های بین المللی مستقر در وین در پایان کمیسیون مشترک برجام گفت: 

چیزی که مشخص است طرف ایرانی خواهان لغو یکباره کلیه تحریم ها است ولی آمریکایی ها فعلا تنها حاضر به لغو تحریمهای منطبق با برجام هستند. 

وی در مصاحبه اختصاصی با رادیو روسی برون مرزی صداوسیمای ایران در پاسخ به این سوال که آیا آمریکا حاضر است همه تحریمها را یکباره لغو کند گفت:

فعلا این مساله روشن نیست و آینده نزدیک نشان خواهد داد که آیا آمریکایی ها تصمیم به لغو تحریم های یکباره یا گام به گام آن دارند. 

وی افزود:

ایران نیز در دو سال گذشته به خاطر اقدامات جبرانی خود از برجام دور شده و برای بازگشت به اجرای توافقنامه حداقل از لحاظ فنی نیاز به وقت دارد. در این مرحله ترتیب اقدامات لازم برای بازگشت دو طرف به برجام هنوز مطرح نشده و این مساله در آینده نزدیک بررسی می شود. اکنون وضعیت منحصربفردی بوجود آمده است. کلیه طرفهای اروپایی خواهان احیای برجام هستند اما در عین حال ایران خواستار لغو کلیه تحریمها و بدست آوردن منافع اقتصادی از برجام می باشد که شامل همکاری آژانس بین المللی انرژی اتمی در بخشهای مختلف است. در این مرحله اولویت با تدوین یک نقشه راه است تا همه مراحل لازم برای احیای برجام از جمله لغو تحریمها و بازگشت ایران به رعایت شرایط برجام با هم هماهنگ شوند که این کار ساده ای نیست. این مساله احتیاج به مشورت ها و هماهنگی های بسیاری دارد زیرا فقط با گفتن این که همه تحریمها برداشته می شوند یا اجرای تعهدها از سر گرفته می شود کار درست نمی شود و این اقدامات باید به شکل عملی قابل تایید باشد و این کار قرار است توسط دو کارگروه در چاچوب کمیسیون مشترک نظارت بر اجرای برجام عملی شود. با توجه به خروج آمریکا از برجام تا زمانی که تحریم های برجامی و غیربرجامی از سوی واشنگتن لغو شود ایران حاضر نیست مذاکرات مستقیم با نماینده آمریکا داشته باشد.

وی افزود: نماینده اداره امور خارجه اتحادیه اروپا نقش میانجی و رابطه میان طرفین را بر عهده گرفته است. ما نیز به نوبه  خود دیداری با عباس عراقچی معاون وزیر خارجه ایران داشتیم تا نظرات  طرف ایرانی را بهتر بتوانیم به طرف مقابل برسانیم اما سعی می کنیم به طور کلی مزاحم دیپلماسی میانجی اروپایی نشویم.

نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان