شنبه، 27 شهريور 1400 - 8:08

بریتانیا و ژاپن از خط مشی آمریکا درخصوص سپاه پیروی نمی‌کنند

شماره: 7294
Aa Aa

در عین حال ژاپن توقف برنامه موشکی ایران را ضروری و انگلستان تصمیم آمریکا درباره تروریستی نامیدن سپاه را به خود آن کشور مربوط دانسته است.

در واکنش به تروریستی اعلام کردن سپاه پاسداران؛
بریتانیا و ژاپن از خط مشی آمریکا درخصوص سپاه پیروی نمی‌کنند

انگلیس درخواست وزیر خارجه آمریکا برای تروریستی اعلام کردن سپاه پاسداران از سوی متحدان این کشور را رد کرد.

به گزارش اسپادانا خبر، یک سخنگوی وزارت امور خارجه انگلیس درخصوص درخواست مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا از متحدان واشنگتن برای پیوستن به رفتار آن کشور علیه سپاه گفته: تصمیم آمریکا درباره تروریستی نامیدن سپاه به خود آن کشور مربوط است.
وزارت خارجه انگلیس این اظهارنظر را در پاسخ به این سؤال مطرح کرد که واکنش لندن به درخواست پمپئو درباره تروریستی اعلام کردن سپاه توسط شرکای واشنگتن چیست؟ تأکید وی نشان می‌دهد که این تصمیم آمریکا مورد حمایت انگلیس نخواهد بود. همزمان، یک سخنگوی اتحادیه اروپا هم با اجتناب از حمایت از تقاضای غیرقانونی وزیر خارجه آمریکا گفت که این اتحادیه درباره اقدامات آمریکا اظهارنظر نمی‌کند.

تحلیل گران انگلیسی معتقدند که تصمیم آمریکا درباره سپاه مصرف داخلی دارد و دولت لندن و اتحادیه اروپا از آن پیروی نخواهد کرد.

سفیر اسبق انگلیس در سوریه می‌گوید: سپاه پاسداران نقش شجاعانه و سازنده‌ای را برای شکست گروه‌های تروریستی در سوریه و عراق ایفا کرد و ما در غرب بایستی قدردان تلاش‌ها و بهایی باشیم که ایران و به‌ویژه سپاه در این زمینه پرداخت کرده است. «پیتر فورد» که در سال‌های ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۶ سفیر انگلیس در سوریه بوده است، تأثیر تصمیم آمریکا درباره سپاه بر جریان مبارزه با تروریسم را «صفر» ارزیابی کرد و گفت: تنها چیزی که این تصمیم روی آن تأثیر نمی‌گذارد هدفی است که برای آن طراحی‌شده است. یعنی ایران را متقاعد کند تا سیاست‌های خود را تغییر دهد.

وی افزود: این تصور که چنین توهینی ایران را مطیع آمریکا خواهد کرد احمقانه است. این اتفاق هرگز نخواهد افتاد و هدفی که آمریکا درباره چنین تصمیمی عنوان کرده دروغ است. هدف این است که آمریکا به منافع کوتاه‌مدت خود دست پیدا کند و ترامپ و دوستش نتانیاهو وجهه خود را در داخل تقویت کنند. این دیپلمات اسبق انگلیسی با پیش‌بینی موضع انگلیس گفته بود بعید می‌داند که انگلیس بخواهد از سیاست‌های اروپا در قبال ایران فاصله بگیرد و اتحادیه اروپا هم از تصمیم آمریکا پیروی نخواهد کرد.

وزیر امورخارجه ژاپن نیز گفته که کشورش از خط مشی آمریکا درخصوص سپاه پاسداران ایران پیروی نمی‌کند.

بتارو کونو، وزیر امورخارجه ژاپن پس از آنکه نام سپاه پاسداران ایران را در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار داد گفت که توکیو قصد ندارد از این اقدام آمریکا تبعیت کند.

وی در جمع خبرنگاران تصریح کرد: ژاپن خط مشی آمریکا را در این زمینه دنبال نخواهد کرد اما توقف برنامه موشکی ایران چیزی است که برای ثبات منطقه ضروری به شمار می‌آید.

وزیر امورخارجه ژاپن افزود: ما روابط نزدیکی با ایران داریم. ژاپن هر آنچه لازم باشد را به این کشور خواهد گفت و به همکاری برای حل مشکلات از طریق گفت‌وگو و مذاکره ادامه خواهد داد.

نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان