يكشنبه، 11 خرداد 1399 - 17:08

روحانی: همه طرف‌ها باید به محتوای برجام متعهد باشند

شماره: 8419
Aa Aa

رئیس جمهور ایران گفته اگر اروپا نتواند تعهدات خود را عملیاتی کند، ایران گام سوم در کاهش تعهدات برجامی را به اجرا خواهد رساند.

در گفتگوی تلفنی با رئیس جمهور فرانسه؛
روحانی: همه طرف‌ها باید به محتوای برجام متعهد باشند

به گزارش اسپادانا خبر و به نقل از ایرنا، حسن روحانی و امانوئل مکرون، رؤسای جمهوری ایران و فرانسه در تماسی تلفنی درباره مسائل و موضوعات گوناگون دوجانبه، منطقه‌ای و بین المللی با یکدیگر گفت وگو کردند.

روحانی با اشاره به تلاش های پاریس در راستای حفظ برجام اظهار داشت: سفر دکتر ظریف به فرانسه، برای افکار عمومی و سیاسی منطقه و جهان حائز اهمیت و قابل توجه بود.

رئیس جمهور ایران همچنین در خصوص گام سوم ایران در کاهش تعهدات برجامی گفت: متأسفانه پس از این اقدام یکجانبه آمریکا، کشورهای اروپایی نیز  اقدامی عملی در مسیر اجرای تعهدات خود نداشتند. اگر اروپا نتواند تعهدات خود را عملیاتی کند، ایران گام سوم در کاهش تعهدات برجامی را به اجرا خواهد رساند که البته این اقدام هم مانند دیگر مراحل اقدامی قابل بازگشت خواهد بود. مفاد توافق برجام تغییر ناپذیر بوده و همه طرف‌ها باید نسبت به محتوای آن متعهد باشند.

رئیس جمهوری فرانسه نیز در این گفتگوی تلفنی، سفر وزیر امور خارجه ایران به فرانسه را مثبت ارزیابی کرد و گفت: این سفر، اراده جمهوری اسلامی ایران برای تامین منافع ایران و تعهد بر اصل مذاکره را ثابت کرد.

مکرون با اشاره به نشست میان کارشناسان اقتصادی ایران و فرانسه در پاریس تصریح کرد: مطمئناً ادامه گفتگوها و حل مشکلات از طریق مذاکره، تصمیمی درست است و باید این مسیر را تا رسیدن به نتیجه مطلوب ادامه دهیم. باید به دنبال راه‌حلی برای تامین منافع متقابل باشیم و در این راستا فرانسه پیگیر حل مشکلات سیاسی و اقتصادی در تعاملات با ایران و رفع تنش زدایی در منطقه است.

نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان