دوشنبه، 29 شهريور 1400 - 18:48

شکایت رسمی ایران از آمریکا به شورای امنیت تحویل داده شد

شماره: 7985
Aa Aa

معاون حقوقی وزارت خارجه ایران گفته: در این نامه آمده که در صورت تکرار اقداماتی از این دست ایران مقابله با هرگونه تجاوز را حق خود می‌داند.

به دلیل تجاوز پهپاد آمریکایی به حریم هوایی ایران؛
شکایت رسمی ایران از آمریکا به شورای امنیت تحویل داده شد

معاون حقوقی وزارت امور خارجه ایران اعلام کرد نامه شکایت از آمریکا به دلیل تجاوز پهپاد حریم هوایی ایران به شورای امنیت سازمان ملل متحد تحویل داده شده است.

به گزارش اسپادانا خبر و به نقل از ایرنا، «غلامحسین دهقانی» معاون حقوقی وزارت امور خارجه ایران در گفت‌و‌گویی اظهار داشت: پس از این تجاوز و سرنگونی یک پهپاد تجسسی آمریکا به قلمرو هوایی ایران، وزارت امور خارجه در نامه‌ای شکایت خود را به شورای امنیت سازمان ملل و دبیرکل این سازمان برد و بر اساس ماده ۵۱ منشور ملل متحد به این تجاوز شکایت کرد.

وی اضافه کرد: در این نامه ایران متذکر شده است که در صورت تکرار اقداماتی از این دست ایران دفاع از مرز‌های آبی خود و مقابله با هرگونه تجاوز را حق خود می‌داند.

وی اظهار داشت: طرف آمریکایی ادعا می‌کند که این پهپاد وارد حریم هوایی کشورمان نشده است که البته هرگز نمی‌تواند چنین ادعایی را ثابت کند، چون این پهپاد پس از انهدام در خاک ایران سقوط کرد.

دهقانی با اشاره به شکایت ایران به خاطر تحریم‌های آمریکا در دیوان دادگستری لاهه نیز گفت: این دیوان در قرار موقتی تحریم‌های آمریکا علیه کشورمان بویژه در زمینه غذا و دارو را محکوم کرده است.

وی افزود: طبق این قرار موقت دیوان دادگستری لاهه آمریکا باید در زمینه نقل و انتقالات مالی ایران بویژه در زمینه تهیه دارو تسهیل کند در حالی که هم اکنون در عمل آمریکا با فشار حداکثری در این خصوص عمل می‌کند.

معاون حقوقی وزارت امور خارجه اظهار داشت: ایران دفاع از حق مشروع خود را در این زمینه از طریق گزارشگر دیوان دادگستری لاهه پیگیری می‌کند.

 

نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان