چهارشنبه، 13 اسفند 1399 - 9:14

صدور حکم اعدام سه متهم اعتراضات آبان ماه تایید شد

شماره: 10607
Aa Aa

اسماعیلی با اعلام این خبر که رضا عسگری از جاسوس های هوافضای وزارت دفاع ایران اعدام شده گفته حکم اعدام «موسوی مجد» نیز لازم‌الاجرا است.

با اعلام سخنگوی قوه قضاییه ایران؛
صدور حکم اعدام سه متهم اعتراضات آبان ماه تایید شد

غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضاییه ایران در نشست خبری خود اظهار کرد:

قوه قضاییه در شرایط فعلی بنا را بر این گذاشته است که در انجام ماموریت‌های قانونی خود با به کارگیری دستورالعمل‌های درون سازمانی و راهکارهای وزارت بهداشت به گونه‌ای رفتار کند که هم در انجام ماموریت‌ها خللی ایجاد نشود و هم سلامت همکاران ما تهدید نشود. درحوزه زندان‌ها ما خدمات بهداشتی و درمانی را گسترش دادیم و راهکاری را در پیش گرفتیم که امروز به دنیا هم قابل ارائه است و برای نظام زندانبانی در کشورهای مختلف الگوسازی کردیم که در شرایط بحرانی چگونه می‌شود هم جمعیت را کاهش داد و هم به سلامت زندانیان که در زندان به سر می‌برند توجه و آن را حفظ کرد.

به گزارش اسپادانا خبر، وی افزود:

مرخصی مجدد ریاست محترم قوه قضاییه به زندانیان بعد از موج دوم کرونا در چهارشنبه گذشته به واحدهای قضایی و زندان‌ها ابلاغ شد تا زندانیان بتوانند از مرخصی استفاده کنند.

سخنگوی دستگاه قضا با بیان اینکه با همه توان مبارزه با مفاسد اقتصادی را انجام خواهیم داد اظهار داشت: شاهد آن نیز رسیدگی به مفاسد اقتصادی یک پرونده اخلال در نظام ارزی و همچنین رسیدگی درباره موضوعی مرتبط با خود قوه قضائیه است یعنی پرونده آقای طبری که در همین ساعت در حال رسیدگی است. یعنی در کنار هزاران جلسه دادگاهی که انجام می‌شود، جلسه‌های مهم رسیدگی به دانه درشت‌های مفاسد اقتصادی کشور در حال انجام شدن است.

وی افزود: این پرونده‌های مفاسد، پرونده‌های پیچیده، حجیم و زمانبری است که در حال انجام است. بدون ملاحظه کسی با انواع مفاسدی که کشف شود برخورد می‌کنیم و این جلوه‌ای است از اراده نظام جمهوری اسلامی ایران و اراده قوه قضاییه در مبارزه با مفاسد.

اسماعیلی تصریح کرد: این مسیر را ادامه خواهیم داد. مردم اعتماد و اطمینان داشته باشند به قوه قضاییه که با مفاسد برخورد می‌کند. همچنین مردم و رسانه‌ها مواظبت کنند که در دام توطئه دشمن نیفتند، دشمن به دنبال این است که وانمود کند در کشور یک فساد سازمان یافته و گسترده وجود دارد اما این‌ها فساد‌هایی است که نظام با قدرت به آنها پرداخته است.

اسماعیلی درخصوص تایید حکم اعدام سه نفر در ارتباط با حوادث آبان ماه گفت: این حکم بعد از فرجام‌خواهی متهمان و وکلای مدافع به تایید دیوان عالی کشور رسیده و به دادسرا اعاده شد، اینکه حکم اجرا شود یا نشود اجرای احکام فرایند قانونی دارد که باید طی شود اما خبر تایید حکم صحت دارد.

وی ادامه داد: در ارتباط با اصل محکومیت این افراد، دو نفر از آنها در یک صحنه سرقت مسلحانه دستگیر شدند و به دنبال ربودن اموال یک خانم بودند. بعد از دستگیری در گوشی موبایل این افراد تصاویری از صحنه‌هایی که بانک، اماکن عمومی و اتوبوس‌ها را آتش می‌زنند مشخص شد. یعنی با جسارت از اعمال مجرمانه خود فیلمبرداری کردند و برای خبرگزاری‌های خارج از کشور ارسال کردند. خودشان از اعمال مجرمانه خود بهترین مستندات را تهیه کرده بودند و در دادگاه هم اقرار داشتند و صحنه‌ها بازسازی شد.

سخنگوی قوه قضاییه بیان داشت: چهار نفر در فرایند دادرسی این افراد اعلام وکالت کردند، یکی از وکلا که نسبت فامیلی با احدی از محکومان پرونده داشت و به لحاظ حرفه وکالت و تعصب خانوادگی از موکل خود دفاع انجام داد. جلسات دادگاه هم فیلمبرداری شده است. لذا عجیب است آقایی که این روزها به عنوان وکیل این‌ها در رسانه‌ها مصاحبه می‌کند که موکلان من نتوانستند از خود دفاع کنند، هنوز فرمی برای وکالت ارائه نکرده است.

سخنگوی دستگاه قضا همچنین درخصوص آخرین وضعیت پرونده مهدی جهانگیری گفت: دادگاه ایشان برگزار شده و به اتمام رسیده است، همچنین حکم دادگاه هم درباره او صادر شد.

وی ادامه داد: ایشان درخصوص برخی اتهامات محکومیت‌هایی دارد که غیرقطعی است.

سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به سوالی درخصوص اجرای حکم «موسوی مجد» که از سوی دیوان عالی تایید شد گفت: این حکم در فرایند اجرا قرار دارد و تا امروز اجرا نشده است اما جزو احکام قطعی لازم‌الاجرا است.

وی ادامه داد: حکم مشابهی هم در هفته گذشته درارتباط با «رضا عسگری» یکی دیگر از جاسوس هایی که کارمند بازنشسته هوافضای وزارت دفاع کشور بود که پس از شناسایی، محاکمه و حکم اعدام وی اجرا شد.

اسماعیلی درخصوص این اجرای حک، اظهار داشت: عسگری در سال95 بازنشسته شد اما در سال های پایان خدمت به سرویس سیا وصل شد و اطلاعاتی که در حوزه موشک های ما داشت که آن‌ها را به سازمان سیا فروخت و از آن‌ها پول گرفت.

 سخنگوی قوه قضاییه در خصوص آخرین وضعیت «نرگس محمدی» که گفته شد در زندان به کرونا مبتلا شده است اظهار داشت: سلامت را برای همه زندانیان می خواهیم و تلاش خود را در این خصوص به کار گرفته ایم و در این موضوع تبعیض قائل نیستیم.

وی ادامه داد: همه اقداماتی که سایر زندان ها انجام شد، در زندان زنجان هم صورت گرفته است، جمهوری اسلامی ایران به گونه‌ای رفتار کرده که سلامت زندانیان تامین شده است.

اسماعیلی گفت: شایعات که در خصوص محمدی مطرح شده است را تایید نمی‌کنیم.

سخنگوی قوه قضاییه در خصوص آخرین وضعیت پرونده ارزی «سیف» و «عراقچی» گفت: این پرونده کماکان در دادسراست به این دلیل که با توجه به گزارش دیوان محاسبات که از طریق مجلس برای ما ارسال شد این موضوع با موضوعات ارزی ناظر به مدیران ارشد بانک مرکزی پیوند خورد.

وی افزود: کار کارشناسی در این پرونده همچنان در حال انجام است اما هیچ‌کدام از این دو نفر بازداشت نیستند.

اسماعیلی در پاسخ به سوالی پیرامون ورود قوه قضاییه به جلوگیری از برگزاری مراسم عروسی و عزا، گفت: از نیروی انتظامی و پلیس نظارت بر اماکن عمومی خواستیم از برپایی اینگونه مجالس جلوگیری کند.

نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان